החזרי מס

למה לכם החזרי מס?
עם מעל 8 מיליארד שקל בקופת המדינה שנגבו מהשכירים בטעות יש מצב שגם לכם יש שם לא מעט כספים

השאירו את פרטי ההתקשרות שלכם ונחזור אליכם עם הפתרון הטוב ביותר עבורכם – צרו קשר עוד היום!

רוצים לדעת אם מגיע לכם החזר מס?

איך תדעו אם מגיע לכם החזר מס?

החזרי מס על תשלומי מס הכנסה

במידה ואתם משלמים מס הכנסה על השכר החודשי שלכם, ישנה סבירות גבוהה שאתם זכאים ל החזר מס לשכיר על הפרשי תשלומים של מס.

גובה המס אותו משלמים השכירים מחושבים על בסיס שנתי ושינויים במהלך השנה בשכר או בגורמים אישיים אינם מחושבים עד לסוף שנת המס הבאה ולכן ישנה סבירות גבוהה שמגיע לכל שכיר המשלם מס הכנסה – החזרי מס הכנסה לשכירים כפי שקבוע בחוק.

החזרי מס על החלפת עבודה

שכירים המחליפים מקום עבודה במהלך השנה, בדרך כלל יוצרים הפרשי שכר עקב שינוי בתנאי השכר (בין אם מדובר בהעלאת שכר או הורדה בשכר עקב שינוי משרה). אותו פער שנוצר עקב השינוי יכול לזכות את השכירים ב- החזרי מס הכנסה.

ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת הבדיקה כאשר אחת מהן היא "משך זמן ההפסקה בין עבודות".

אם או אב חד הורים מקבלים נקודת זיכוי עבור כל ילד הנמצא ברשותם כאשר טרם מלאו להם 19 שנים בשנת המס המדוברת. נקודת המס הינה בעצם הטבת מס הניתנת להורה בצורה של הפחתת תשלום של מס הכנסה החודשי ובכך מפחיתה את תשלום במס ומגדילה את הנטו החודשי.

על מנת לקבל את ההטבה של נקודת הזיכוי הזו, יש להצהיר על כך במקום העבודה. זוהי הטבה מיידית כאשר משפחות חד הוריות רבות אינן מודעות להטבה הזו.

זהו סוג של החזר מס בצורה של הטבת מס קבועה אותה החד הורי מקבל אותה בתלוש השכר באופן חודשי.

החזרי מס הכנסה למשלם מזונות

תשלומי מזונות מוטלת בדרך כלל על הצד שאיננו חי או גר עם הילדים לאחר הגירושים. מכיוון שבדרך כלל או ברוב המקרים חזקת הילדים להורים גרושים הם בידי האם, האב הוא הצד המחוייב בתשלומי מזונות אלו.

לכן, למרות שלא מדובר על החזר מס שנתי, במקרים אלו האב זכאי בדרך כלל לנקודת זיכוי מס. נקודת מס זו, כמו במקרים רבים אחרים היא הטבת מס הניתנת למשלם המזונות בצורה של הפחתת תשלום של מס הכנסה החודשי ובכך מפחיתה את תשלום במס ומגדילה את הנטו החודשי.

במידה והאב לא הצהיר על תשלומי המזונות במקום העבודה, אז הוא יכול להגיש בקשת החזר מס לשכיר בסוף אותה שנת המס ולקבל החזר מלא על המס ששולם בגין תשלומי המזונות – בכפוף לתנאי מס הכנסה כמובן.

רכשתם דירה?

כל מי שרכש דירה נתקל בתשלום הנקרא "מס רכישה", זהו אחת המיסים הלא הגיוניים בהם תיתקלו היום כאשר חלק רואים בזאת מעין קנס על זה שבעלי יכולת החליטו לרכוש דירה.

למרות זאת ישנה סבירות גבוהה שמגיע לכם החזר מס רכישה. תוכלו לבצע בדיקה ראשונית בעצמכם בקישור הבא [https://secapp.taxes.gov.il/svStatusShuma/frmHechzer.aspx] אבל מומלץ להתייעץ עם חברה המתמחה בתחום החזרי מס.

ישנם יועצים המתמחים בתחום החזרי מס רכישה בעלי ידע וניסיון רב בתחום שיוכלו לעזור לכם לקבל החזר מס רכישה, לכן בחרו נכון ואל תנסו לבצע החזר כה מורכב באופן עצמאי.

החזרי מס על רכישת דירה

הפקדתם לביטוח חיים?

במידה ואתם מפקידים כספים לביטוח חיים ו/או קופות גמל כאלו ואחרות, (בין אם מדובר בהפקדה דרך העבודה או באופן עצמאי) ישנה סבירות שמגיע לכם החזר מס בעבור אותן ההפקדות וזאת מכיוון שמדינת ישראל מעניקה הטבות מס למפקידים כספים לביטוחים וחסכונות ארוכות טווח וזאת על מנת לעודד את החסכונות הללו. אז אם יש לכם הפקדות מסוג אלו כדאי מאוד שדבדקו אם מגיע לכם החזרי מס לשכירים.

 

יש לכם תואר?

האם סיימתם תואר ראשון במוסד מוכר בישראל להשכלה גבוהה? ייתכן ומגיע לכם החזר מס של אלפי שקלים בשנת המס. מסיימי תואר ראשון זכאים לנקודת זיכוי בנוסף לנקודות (2.5) שניתנות לכל שכיר במשק היום והיא ניתנת בעבור תואר ראשון אחד. בדקו אם גם לכם מגיע החזר מס בעבור תואר וכמה.

החזרי מס על חופשת לידה

 

יצאת לחופשת לידה?

חופשת הלידה יוצרת באופן אוטומטי הפרשי שכר המזכים את היולדת בהחזרי מס על חופשת לידה. מכיוון שתשלומי המס מחושבים על בסיס שנתי, המס שנגבה מהאם היא גבוהה מהשכר אותו היא מקבלת במהלך החופשה. לעיתים האם מאריכה את תקופת חופשת הלידה ולכן זהו החזר מס המסתכם בסכום לא קטן וכדאי להגיש בקשה להחזר מס בעבור אותה תקופה.

אם בשש השנים האחרונות אחת או יותר מהסעיפים הרשומים למעלה נוגעים לכם אז ישנה סבירות גבוהה שמגיע לכם החזרי מס לשכיר ...

השאירו את פרטי ההתקשרות שלכם ונחזור אליכם עם הפתרון הטוב ביותר עבורכם – צרו קשר עוד היום!

רוצים לדעת אם מגיע לכם החזר מס?

ישנם סעיפים רבים המזכים את השכירים במשק על החזרי מס

שוק ההון אינו נחלתם של הגופים הפיננסיים יותר, נכון שהם השחקנים הגדולים בזירה אבל לא הבלעדיים. עם שפע של ידע וקורסים למיניהם, משעיעים פרטיים נכנסו לשוק ההון
ומשקיעים את כספם בתקווה להגדיל את נכסיהם הפיננסיים.

איך כל זה קשור ל- החזרי מס הכנסה לשכירים על השקעות בשוק ההון?
לצערנו, לא כל השקעה בשוק ההון מניבה רווחים. זהו שוק תנודתי ולעיתים השקעה שנראתה לנו טובה בהתחלה משנה כיוון וגוררת אחריה הפסדים.
כמו שיש מיסוי על רווחים מהשקעות שהניבו רווחים, ישנה אפשרות לקזז הפסדים באמצעות מה שנקרא "ניכוי מס".
ישנם כמובן פרמטרים שונים ותנאים בסיסיים לקבלת החזרי מס על הפסדים בבורסה אשר נקבעו בחוקי מס הכנסה.

האם גם לשכיר מגיע החזרי מס על הפסדים בבורסה?

כפי שציינתי, ישנם תקנות וחוקים על קבלת החזרי מס לשכירים, לכן במידה והשקעת בבורסה ויש לך הפסדים מהשקעות אלו בשנת הסמ, עליך לפנות לגורם מקצועי, יועץ מס לצורך העניין
ולהגיש בקשה לקבלת החזרי מס לשכירים או לקיזוז מהפסדים. זוהי תקנה אשר לא ניתנה לשכירים בעבר והיתה ניתנתבלעדית לאנשים פרטיים אשר היו מחוייבים בהגשת דוחות שנתיים על השקעות גדולות יותר.
לכן, במידה ובתיק ההשקעות שלכם היו הפסדים, גשו ונצלו את ההטבה הניתנת לכם על ידי מס הכנסה.
במידה ואתם רוצים להגיע מ- סניפי מס הכנסה באזור שלכם, כנסו לקישור הבא מס הכנסה סניפים עם כתובות ופרטי קשר של הסניף הקרוב לאזור מגוריכם.

ישנן בעיות רפואיות רבות בגינן ניתן לקבל החזרי מס בנוסף להקלות משמעותיות מהמדינה.

כאשר אנחנו מדברים על הקלות אנחנו בדרך כלל מדברים על ביטוח לאומי אבל, יש עוד הקלה אחת משמעותית ביותר כאשר מדובר על שכיר העובד ומשלם מס הכנסה.

בנסיבות אלו רשות המיסים מאפשרת לאותו שכיר לקבל החזר מס בגין בעיה רפואית (בין אם מדובר בנכות או אפילו בעיה נפשית) כמובן שכל מקרה נבחן בפני עצמו ולכל אחד יש את ההקלות שלו.

לכן, במידה ויש לכם או למי מבין בני משפחתיכם בעיה רפואית כלשהי, כדאי מאוד לבצע בדיקה מקיפה של זכאות להחזרי מס לשכיר בגין בעיה רפואית.

למה מגיע לכם הטבה והחזר מס על בעיה רפואית?
רשויות המס מודעים לעובדה שבן אדם הסובל מבעיה רפואית עשוי להיפגע מבחינת מקום העבודה בכך שיש קושי כלשהוא לבצע משימות כאלו ואחרות, במיוחד כאשר מדובר על נכות פיזית.

מה לגבי ילדים עם בעיות רפואיות
בוודאי, גם הורים לילדים עם בעיות רפואיות זכאים להטבות מסויימים דרך ביטוח לאומי ורשויות המס. בדרך כלל מדובר על נקודות זיכוי של מס הכנסה המחושבים דרך תלוש המשכורת ועל ידי כך ההורים מקבלים הטבה על תשלום מס הכנסה על השכר בשווי של אלפי שקלים בשנה.

האם מגיע החזרי מס בגין תרומות?

האם אתם תורמים באופן קבוע? האם מגיע לכם החזרי מס על תרומות? 

אז בגדול, כן יש החזרי מס על תרומות. על מנת להקל על עסקים ומוסדות גדולים לקבל החלטה לתרום לגוף כזה או אחר המדינה חוקקה באמצעות דיני מס הכנסה תמריצים שונים לקבלת החזרי מס בגין תרומות.

אותם תמריצים תקפים גם לאזרח הפרטי התורם, בין אם מדובר בתרומה חד פעמית או מתמשכת (בדרך כלל בהוראת קבע חודשית), והיא מגיעה בצורה של החזרי מס לשכירים על תרומות וזאת באופן יחסי לשכר ולמס השנתי ששולם ולתרומות שהעניק באותה שנה.

מהו הסכום שניתן לקבל על החזר מס בגין תרומות 

השכיר יכול לקבל החזרי מס בגין התרומות של אותה שנת מס ויהיה זכאי להחזר של עד 35% מכלל סכום התרומה וזאת במידה והתרומה עומדת בתנאים מסויימים והם:

 • התרומה נעשתה למוסד ציבורי העומד בהגדרות הקבועות בחוק.

תרומה מינימלית של 180 ₪ ומעלה. ניתן לצרף תרומות ממספר מוסדות שונות כל עוד הסכום הכולל עולה על המינימום.

ישראלים רבים היום עובדים ומשתכרים דרך משרות ועבודה בחו"ל בין אם זה נעשה באופן עצמאי או דרך הארגון בה הם עובדים בארץ.

החזרי מס לעובדים בחו"ל
אז למה בעצם מגיע לעובדים בחו"ל החזר מס? מכיוון שבדרך כלל העובד מחוייב לשלם מס באותה מדינה בה הוא עובד ומשתכר אבל החוק גם אומר שכל תושב ישראל מחוייב לשלם מס על כל הכנסה שהוא מרוויח בחו"ל.

לכן, על מנת למנוע תשלומי מס כפולים אותו שכיר ששהה ועבד בחו"ל יכול וחייב לבצע בדיקה יזומה ועצמאית של החזרי מס לשכירים כאשר הם חוזרים מהשהות שלהם בחו"ל.

מי זכאי להחזר מס בגין עבודה בחו"ל?
ישנם מספר פרמטרים של רשויות המס בגינן ניתן לקבל החזרי מס לשכירים על עבודה בחו"ל. הראשון הוא תושבות, האם אתם נחשבים לתושבי ישראל או שמה מכיוון שהשהות שלכם הייתה ארוכה מאוד וכעת אתם נחשבים לתושב של אותה המדינה בה עבדתם.

הפרמטר השני הוא מה שנקרא מבחן מרכז החיים בו השכיר נבחן בעיקר על מיקום מרכז חייו. היכן משפחתו מתגוררת, מיקום המגורים המרכזי, חשבון הבנק ועוד.

 

הטבות מס לישובים נבחרים המזכים במס

ישנה רשימה מוגדרת של ישובים ברחבי הארץ המזכים את תושביה בהחזרי מס או נכון יותר לומר בהטבות מס שוטפות בשכר החודשי כאשר רשימת הישובים משתנה מעת לעת. 

שיעור המס שהשכיר מקבל היא בהתאם לרמת השכר ותלויה כמובן במדרגת המס בו הוא נמצא. הזיכוי במס עומד על 12% ויש תקרת הכנסה עליה ניתן לקבל זיכוי מרשויות המס. תקרה זו עומדת על גובה שכר של 19,500 ₪ בחודש (נכון לכתיבת מאמר זה).

 

רשימת הישובים  לפי ה-א' ב' המזכים בהטבות מס:

 • גורן –  גוש חלב –  געתון – גרנות הגליל –  גשר הזיו   
 • דובב –  דישון – דלתון –  דן – דפנה  
 • הגושרים –  הילה   
 • זיו הגליל –  זרעית   
 • חוסן –  חניתה – חורפיש   
 • יערה –  יפתח – יראון   
 • כברי –  כפר בלום –  כפר גלעדי – כפר יובל –  כפר סאלד – כרם בן זמרה   
 • לימן   
 • מטולה –  מירון – מלכיה –  מנות – מנרה – מעונה –  מעיליה – מעין ברוך – מעלות תרשיחא –  מצובה – מרגליות – משגב עם – מתת  
 • נאות מרדכי –  נהריה – נטועה   
 • סאסא –  סער – ספסופה  
 • עבדון –  עין יעקב –  עלמה – עמיר –  עראמשה   
 • פאסוטה –  פקיעין – פקיעין החדשה  
 • צבעון –  צוריאל   
 • ראג'ר –  ראש הנקרה –  ריחניה – רמות נפתלי   
 • שאר ישוב –  שדה אליעזר –  שדה נחמיה – שומרה –  שלומי – שמיר – שניר –  שתולה

בדיקת זכאות להחזר מס- הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים

 

החזר מס תקף גם לגבי הורים של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. הסיבה לכך היא שבחלק ניכר מהזמן, עסוקים ההורים בטיפול בילדיהם ולא תמיד מצליחים להשתכר את ההשתכרות הדרושה להם לכלכלת חייהם. בנוסף, נכות או מוגבלות של ילד מגדילה באופן משמעותי את ההוצאה של כל משפחה בגין טיפולים והוצאות רפואיות עבור הילדים, חלקם לא נכללים בסל הבריאות.

משכך, החליטה המדינה כי כדי להקל על הנטל של משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, מגיע להן הטבות מס. עפ"י סעיף 45 לפקודת מס הכנסה. כל הורה שיש לו ילד או לבת זוגו מנישואין מוגבל או נכה, יש לו זיכוי של שתי נקודות במס הכנסה. אפשר לקבל את ההטבה הזו רק כעבור 6 שנים רטרואקטיבית.

אנו ממליצים לכם לפנות למשרד רואה חשבון ולהגיש בקשה להחזר מס בגין קריטריון זה.

האם מגיע החזרי מס להורי ילדים בעלי לקות למידה?

ישנם מספר מצומצם של לקויות למידה המוכרות על ידי מס הכנסה ויכולים לזכות את ההורים בזיכוי מס.

מהי בעצם לקות למידה? מדובר בהפרעות שונות הפוגעות בדרך כלל ביכולת הלמידה הבסיסית של הילד, זוהי בעיה נוירולוגית שבדרך ניתן לזהותה על ידי מספר בדיקות פשוטות הדורשות התערבות של רופא מומחה בתחום.

ישנן שני קבוצות של לקויות למידה והן:

הפרעות קשב וריכוז המוכרת בתור ADD:
אלו הן בדרך כלל מתבטאות בהסחת דעת וחוסר תשומת לב לנעשה מסביב.

הפרעות קשב וריכוז המוכרת בתור ADHD:
זוהי הפרעה מורכבת יותר המתבטאת בדרך כלל בחוסר סבלנות לסובבים את הילד, קושי להתמקד בפרטים ועייפות החומר מהר יותר מגדר הרגיל.

לקויות למידה אלו הן המוכרות ביותר היום במיוחד במערכת החינוך וזאת בעקבות המודעות לנושא זה בשנים האחרונות. הילדים מקבלים הטבות מסוג אחר כאשר מדובר בעזרה מיוחדת והקלות במבחנים.

 

ילדים המוכרים כסובלים מלקויי למידה מזכים את הוריהן בהטבות מס, הטבות אלו מתקזזות מהשכר החודשי בתור נקודות זיכוי אך, הורים שלא דיווחו על סעיף זה המזכה אותן מכיוון שלא היו מודעים לעובדה זו או מכיוון שהליקוי התגלה במהלך שנת המס, יכולים להגיש בקשה לקבלת החזר מס להכנסה לשכיר על ההפרשים ששולמו וזאת בסוף שנת המס.

גם לחסוך וגם לקבל החזר כסי ממס הכנסה, מה יכול להיות טוב יותר מזה?

המדינה ורשויות המס מעודדות את תושבי ישראל לחסוך לטווח הארוך, בעיקר לגיל השלישי והפנסיה וזא על מנת שנוכל להמשיך ולנהל רמת חיים סבירה לאחר הפרישה וכמובן שלא נזדקק או נצטרך ליפול על ביטוח לאומי לעזרה.

סוגי חסכונות
ישנם כמובן סוגי חסכונות רבים בהם אנו יכולים לחסוך את מיטב כספנו אבל, יש רק מעט מאוד חסכונות המוכרות על ידי המדינה לצורכי חישובי החזר מס הכנסה וקופת גמל היא אחת מהן. תקופת החיסכון המינימלי של קופת גמל עומדת על חמש עשרה שנים כאשר לאחר מכן ניתן לפדות אותה ללא קנסות יציאה.

מה קורה במקרה של פידיון קופת גמל?
פדיון מוקדם של קופות גמל ופנסיה גוררות עימן קנס יציאה לא קטן של כ- 35% מהסכום שהצטבר. מה שרבים מהשכירים שפדו את החיסכון שלהם מוקדם מהרגיל לא יודעים הוא שבמקרה זה ניתן להגיש בקשה לקבלת החזר מס בגין פדיון קופת גמל, החזר שיכול להסתכם באלפי שקלים ומי שלא דורש זאת לא יקבל את ההחזר מכיוון שזה לא נעשה באופן אוטומטי.

ישנן כמובן מקרים בהן רשויות המס מאפשרות לבעל החיסכון לפדות אותו מוקדם ללא קנס יציאה. כל מקרה נבדק לגופו של עניין וניתן לקבל החזר מס כאשר מדובר במקרים מסוג אלו לדוגמא:

 • נכות רפואית של 75% ומעלה
 • בעיה רפואית חריג שמצריך הוצאה כספית גבוהה לצורך טיפול
 • הכנסה נמוכה של אחד מבניה זוג, בדרך כלל כאשר היא מתחת לשכר המינימום.

האם ניתן לקבל החזרי מס בגין פיצויים?

במהלך עבודתו כשכיר, המעביד מפריש תשלומים לפיצויים, חופשות, פנסיה וכדומה. כאשר העובד מפוטר (ולאחר שנת עבודה רצופה במקום העבודה), הסכומים שהצטברו עוברים לעובד ובכך מגדיל את התלוש שכר האחרון.

 

ישנה אפשרות להפקיד את הפיצויים בחשבון הפנסיוני שלו אבל, ברוב המקרים, העובד מושך את כספי הפיצויים הללו והמעביד גובה את המס היחסי בהתאם, כאשר בפועל אותו שכר אמור להיכנס לפריסה השנתית של השכר של העובד וברוב המקרים העובד לא היה אמור לשלם מס הכנסה על הפיצויים.

בעקבות כך, לעובד למעשה מגיע החזרי מס לשכירים ורוב רובם של העובדים אינם מודעים לכך. בדיקה מהירה של חברה להחזרי מס יכולה לדעת אם אכן גבו מהעובד מס מיותר ויכולים להחזיר לעובד את עודף המס ששילם. 

 

באופן כללי ולידע כללי, יש פטור ממס על הפיצויים וזאת עד לגובה של משכורת אחת לכל שנת עבודה. זאת אומרת שגובה הפטור על תשלום מס ההכנסה מחושב כך: הכפלה של השכר הברוטו החודשי במספר השנים בו העובד היה מועסק באותו מוסד או עסק.

הידעת? מגיע לך החזר מס בגין לידה

 

על פי החוק, כל יולדת במדינת ישראל זכאית לחופשת לידה של 14-26 שבועות זאת על פי הביטוח הלאומי. דמי הלידה שכל יולדת מקבלת מהווים פיצוי על אובדן ההכנסה בגלל חופשת הלידה. יש נשים שכירות לאחר לידה, שלא מודעות לכך שמגיע להן החזר מס בגין לידה. הסיבה לכך היא בגלל חישוב המס שעשה לה מקום העבודה על בסיס שנתי ולפיו הפחית לה את המס בתלושי השכר, בעוד שבפועל היא לא עבדה שנה, כיוון שילדה. כך נוצר מצב שבעצם כל אישה יולדת, שילמה יותר מס הכנסה בחישוב שנתי.

כאשר הן חוזרות לעבודתן, מגיע להן החזרי מס כחוק. אם לא תדרשו את ההחזרים הללו, מס הכנסה לא יתנדב להעניק לכם אותם.

האם מגיע החזר מס לשכיר בגין הפסקת עבודה?

כן זה אפשרי, החזרי מס בגין הפסקת עבודה, למה? כל שכיר בישראל משלם מס לפי מדרגות השכר האישי שלו ובהתאם למדרגות המס הקבועות בחוק, זאת אומרת שבתחילת תקופת העבודה השכר הברוטו נכנס לקבוצת המס אותו השכיר אמור לשלם וממנו נגזרת גובה המס החודשי.

אבל מה קורה אם אותו עובד עזב את מקום העבודה, היה ללא עבודה בין משרה למשרה? 

הוא עדיין ישלם את אותו המס שחושב לו בתחילת הדרך למרות שאם ניקח את הסכום הכולל של השכר של אותה שנת המס ונחלק אותה ל- 12 חודשים, השכר יהיה נמוך (לפעמים משמעותית – תלוי בזמן התקופה בה הוא לא עבד), יותר מהחישוב הראשוני ומה שיוצא מכך הוא שהמס ששולם בפועל הוא גבוה יותר ממה שהעובד היה אמור לשלם ומגיע לו בעקבות כך החזרי מס לשכיר על הפסקת עבודה.

מכיוון שהחזרי מס ניתנים אך ורק בסוף כל שנת מס, העובד השכיר יכול להגיש בקשה להחזרי מס מתחילת שנת המס שבאה אחרי אותה שנת המס בו הוא עבד ועד לתקופה של שש שנים אחורה.

החזר מס בגין הפסקות עבודה

זהו מצב בו מס הכנסה מאפשרת לעובד השכיר לקבל החזר מס עבור התקופה בה הוא לא עבד ובעקיפין מאפשרת לו להגדיל את הכנסתו, זוהי הקלה על תשלום המס השנתי הכולל וזאת עקב תשלומי מס עודפים ששולמו בחישוב הכולל השנתי כפי שצוין למעלה.

חשוב להדגיש כי, למרות שלעובד השכיר יש זכאות לקבלת החזרי מס הכנסה, ההחזר הכספי לא נעשה באופן אוטומטי ומחייב את העובד להגיש בקשה מסודרת באחד מ- סניפי מס הכנסה. 

מומלץ לבצע החזר מס בגין הפסקות עבודה דרך יועץ מס או חברה מקצועית העוסקת בתחום החזרי מס לשכירים.

יציאה מהמינוס

החזרי מס הכנסה לשכירים האם גם לכם מגיע כסף ממס הכנסה?​

במידה ואתם שכירים, אתם מפרישים חלק נכבד מההכנסה החודשית שלכם למס הכנסה ויתכן שמגיע לכם החזר מס. החזר המס הממוצע לשכיר עומד על כ- 8000 ש"ח… במהלך השנים האחרונות ייתכן ושילמתם תשלומים מיותרים שעשויים להגיע לאלפי שקלים.

מס הכנסה מאפשר לכל אזרח לבדוק את זכאותו לקבל חזרה את אותם תשלומים עודפים ששולמו לה, במידה ויש, לכן אין סיבה להשאיר אותם שם, הכסף הזה הוא שלכם.

במרכז לכלכלת המשפחה אנחנו מרכזים עבורכם את אנשי המקצוע והגופים המובילים והמקצועיים במשק להחזרי מס לשכירים ודואגים שתקבלו חזרה את מה שמגיע לכם מהרשויות.

מה עושים כדי לקבל החזר מס?

מתחילים בבדיקה פשוטה, לפניכם מספר שאלות:

 • האם אתם שכירים ומשלמים מס הכנסה?
 • האם הייתם מובטלים או החלפתם עבודה בשש השנים האחרונות?
 • האם התגרשתם בתקופה של שש השנים האחרונות?
 • האם יש לכם תואר משנת 2013 ומעלה?
 • האם יש ילד במשפחה עם הפרעת קשב וריכוז?
 • האם אתם סוחרים בבורסה או הפסדתם כסף ממסחר בשש השנים האחרונות?

במידה ועניתם כן על אחת או יותר מהשאלות מעלה, יש סיכוי טוב לקבל החזר מס שיכול להגיע לאלפי שקלים,

צרו קשר וגם אתם יכולים לגלות אם מגיע לכם החזר מס בגובה אלפי שקלים.

לייעוץ ובדיקה ראשונית חינם – השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם.

אולי גם לכם מגיע החזרי מס…

החזרי מס הכנסה סניפים

החזר מס לשכיר- המדריך המלא

עד לפני כמה שנים, אנשים לא ידעו שמגיע להם החזר מס וגם לא פעלו בנדון. האמת התבררה רק אחרי תשלום מס, ובאיחור ניכר מס הכנסה היה משלם את ההחזר.  

אבל יש מקרים בהם אנשים בכלל לא יודעים שמגיע להם החזר ממס הכנסה ובדיוק בגלל זה, חשוב שתקראו את המדריך המלא של החזר מס לשכיר.

תחום החזרי מס לשכירים הוא מורכב בלשון המעטה ולא מומלץ לנסות ולפנות למס הכנסה באופן עצמאי ולכן חשוב לפנות למשרד של רואה חשבון, יועץ מס או אנשי מקצוע המתמחים בתחום ולבדוק אם גם לכם מגיע החזר מס על השנה החולפת. 

גם אם אתם שכירים במקרים מסוימים מגיע לכם החזר. מאמר זה מסביר מהו החזר מס לשכיר- המדריך המלא וינסה לפרט בצורה הכי נכונה למי מגיע הסבר מס ומדוע.

החזרי מס לשכירים מול רשויות המס

כשכירים רוב ההתנהלות מול מס הכנסה, מתנהלת מול מחלקות הנהלת החשבונות במקומות העבודה שלהם. בינואר כל שנה נדרשים השכירים למלא טופס 101, במרץ מקבלים טופס 106. מדי חודש מופחת ממשכורותיהם של השכירים ביטוח לאומי ומס הכנסה. לפיכך שכירים אינם מודעים לנקודות הזיכוי אם יש להם, או מעולם לא השתמשו בטופס 1 35 כדי לקבל החזרי מס. בתור שכירים, הם אינם מבינים את שיטת המיסוי.

בארץ שיטת המיסוי מתנהלת לפי עקרון של ניכוי במקור. סכום המס הוא לפי ההכנסה השנתית של כל אחד. עבור שכירים זו המשכורת השנתית כפי שהיא מפורטת בטופס 106. מס הכנסה אינו יכול לדעת במדויק מהי ההכנסה השנתית שלכם, משום שהוא מעריך אותה לפי החישוב שהוא עורך. בכל חודש השכר בחודש מסוים, נחשב לשכר שהוא מקבל מדי חודש ולפיו מנכים לו מס, אבל אם אדם השתכר פחות בחודשים מסוימים, מס הכנסה לא מחשב זאת באופן יחסי, הוא עדיין ממשיך לנכות לפי התחשיב של התלוש הקודם, ואם בחודש זה למשל העובד עשה שעות נוספות והשתכר יותר ומס הכנסה מחשב את המס לפי החודש הזה, ובחודשים הבאים של השנה השכיר לא עבד את אותה כמות של שעות נוספות אלא פחות, ומס הכנסה בכל זאת גבה ממנו לפי תלוש ההשתכרות הגבוה, הוא משלם יותר מס ממה שהוא צריך לשלם. כיוון שמס הכנסה עושה חשבון שנתי, הוא מחשב את מדרגות המס לפי המשכורת השנתית, וייתכן מאוד שמגיע לכם החזר.

מהו החזר מס?

החזר מס הוא הדרך היחידה לקבל ממס הכנסה מס עודף ששולם לו. מס הכנסה מודעת למגבלות השיטה בה נקבע המיסוי, אך אין באפשרותו לערוך חישוב עבור כל שכיר וליזום החזרי מס אוטומטיים. הסיבה לכך היא שהוא מכיר רק בהכנסות המדווחות לו, וייתכן שלשכירים אלה יש הכנסות ממקורות אחרות כמו למשל מהשכרת חנות, ולכן הוא לא יכול להגיע למספרים הנכונים מול כל שכיר. אם מגיע לשכירים החזר מס, הם צריכים ליזום את זה בעצמם ולקבל את המגיע להם. שכירים שחושבים שמגיע להם החזר, מוזמנים להגיש בקשה להחזר מס. הרשות תבדוק את הבקשה ואם אכן אותו שכיר שילם יותר מדי מס הכנסה, הוא יקבל זאת חזרה. זאת השיטה היחידה לקבל החזרי מס כאשר מדובר בשכיר שהשכר החודשי שלו אינו קבוע.

מס הכנסה מאפשר לכל שכיר וגם עצמאי לקבל החזרי מס שש שנים אחורה. כל שנת מס תיבחן ותחושב בנפרד. 

בגלל שיטת המיסוי בארץ, שכירים רבים משלמים יותר מדי מס הכנסה, אך חלקם פשוט מתעצל או לא יודע שמגיע לו החזר וגם לא תובע אותו. גם עצמאים וגם שכירים ראשים לתבוע החזרי מס. עצמאים עושים זאת וגם מקבלים החזרי מס, משום שהם חייבים בהגשת דו"ח שנתי שנעשה בדרך כלל ע"י משרד רואה חשבון. מכיוון ששכירים לא תמיד חייבים להגיש את אותו דו"ח שנתי, גם אם שילמו עודף מס, הם לא יוכלו לדעת זאת. באותה מדיה יש לציין כי אי חובת הדיווח עומדת דם לטובתם של שכירים, שאינם חייבים לדווח למס הכנסה בגין חוב מס.

מיהם השכירים שחייבים להגיש דו"ח שנתי?

* שכירים שהכנסתם מדמי שכירות נכסים היא מעל 334,000 ₪.

* שכירים שההכנסה השנתית שלהם היא מעל 643,000 ₪. 

* שכירים שיש להם הכנסה מרווח בניירות ערך בחו"ל, או ממקור אחר בחו"ל.

* מי שיש לו הכנסות מריבית בסכום של 637,000 ₪ ומעלה.

* שכירים שהרוויחו מפעילות בבורסה סכום מעל 2.5 מיליון ₪.

* שכירים המשתכרים הכנסה נוספת מעל סכום של 334.000 ₪.

המלצה להחזר מס לשכירים

משרד רואה חשבון מוביל ממליץ לכל שכיר לערוך בדיקת זכאות להחזר ממס הכנסה בכל שנה,

רק אם ברור שיש להם יתרת זכות. אם אתם חושבים שאתם דווקא חייבים מס, אל תגישו דו"ח. התפקיד של מס הכנסה הוא לגבות את הכספים שלו. 

במהלך התקופה בגינה ניתן לתבוע החזרי מס, גם אם צברתם חוב, הוא עשוי להתקזז עם החזר שמגיע לכם בגין מס עודף ששילמתם.  מס הכנסה יבדוק את מצבו של הנישום לא רק בטווח הזמן הנדרש על ידי אותו שכיר, אלא מעבר לכך. לכן עשו את החשבון שלכם, אם כדאי לכם לדרוש בכלל החזר מס, או שמא בשנים מסוימים הייתם גם חייבים מס ולא שילמתם אותו. 

מס הכנסה גובה מיליוני שקלים עודפים

מדי שנה גובה מס הכנסה מיליוני שקלים עודפים לשכירים. באם תגישו בקשה להחזר מס

 היא תועבר ישירות לחשבון הבנק שלכם, עד לפרק זמן של שנה מיום הגשת הבקשה. לסכום תתווסף ריבית של 4% והפרשי הצמדה פטורים ממס בגין הזמן שחלף מיום הגשת הבקשה. במרבית המקרים משולם החזר המס בטווח של בין 3- 4 חודשים מיום הגשת הבקשה.

אילו שכירים זכאים להחזר מס?

* אם המשכורת שלכם משתנה מחודש לחודש.

* אם בחלק משנת המס עבדתם פחות או לא עבדתם בכלל.

* אם הפחיתו ממשכורתכם במהלך שנת המס.

* אם בחלק מהתקופה קיבלתם דמי אבטלה.

* אם החלפתם עבודות ולא עשיתם תיאום מס.

* אם קיבלתן דמי לידה.

מילון מונחים משכנתא - רכישת דירה

החזרי מס על המשכנתא - המדריך המלא

איך ולמה שיהיו החזרי מס על המשכנתא אתם שואלים? ובכן, על תשלומי המשכנתא אין החזרי מס לשכיר אבל, כל מי שלוקח משכנתא מחויב בביטוח והחזרי מס על המשכנתא מסתתרים כאן. זהו ביטוח שהלווים מחויבים לקחת וחלק מהתשלום הנ"ל מוכר לצורכי החזרי מס הכנסה.

בקשה רטרואקטיבית של החזרי מס על משכנתא

הסעיף המוכר והמזכה במס שייך לסעיף ביטוח מבנה וביטוח חיים. אומנם סכומים אלו אינם גדולים אבל הם מצטברים במהלך השנים לסכומים גדולים יותר ואפשר להגיש בקשה רטרואקטיבית עד שש שנים אחורה.

סעיף של ביטוח חיים המזכה בהחזר מס

ההחזר על תשלומי ביטוח החיים יש ניכוי מס של עד 25% ועל ידי כך בעצם מפחית את ההכנסה החייבת במס ואמורה באופן ישיר להפחית את ההכנסה החודשית של תשלומי המס והעובד השכיר אמור לשלם מס הכנסה נמוך יותר מהתשלום שהוא משלם בפועל.

מה לגבי החזר מס לעצמאיים?

במקרה של החזר מס על משכנתא, גם עצמאים זכאים לקבל החזרים על מס ששולם במהלך אותם שנים שהיה ברשותם ביטוח על המשכנתא. לכן, במידה ואתם נמנים בין אלו שזכאים להחזרי מס הכנסה לשכירים על אותם תשלומים, פנו ליועץ מס הכנסה או לחברה המתמחה בהחזרי מס לשכירים והגישו בקשה לקבלת החזר על עודף המס ששילמתם.

מילון מונחים משכנתא - רכישת דירה

למי מגיע החזרים ממס הכנסה

מדי שנה גובה מס הכנסה מיליוני שקלים עודפים מעצמאים ומשכירים. מכיוון ששכירים אינם מחויבים בהגשת דו"ח שנתי, חלקם בכלל לא יודע שמגיע לו החזרי מס. עצמאיים מגישים דו"ח שנתי באמצעות משרד רואה החשבון שלהם, אבל גם אם נמצא  עולה שמגיע להם החזר מס, הם לא תמיד יודעים מה לדרוש וזהו תפקידו של רואה החשבון שלהם, לדעת האם מגיע להם החזרי מס. 

פקודת מס הכנסה, היא זו שבאמצעותה מוסדרת גביית המס בארץ. יש החזרי מס לשכירים ויש לעצמאיים.

 

החזרי מס לעצמאיים

עצמאים משלמים מיסים למס הכנסה החל מהיום הראשון בו פתחו את העסק שלהם. הם מקבלים פנקס מקדמות מס ומשלמים באמצעותו כל חודש סכום מסוים שנקבע לפי הערכת השכר השנתי שלהם, כפי שדיווח רואה החשבון שלהם. לעתים יש פספוסים. הם השתכרו פחות ואז מגיע להם החזרי מס, או שהם היו צריכים לשלם יותר ואז הם משלימים את הנדרש בהתאם למקדמות המס ששולמו והמקדמות לשנה הבאה יהיו בסכומים גבוהים יותר, ויסתמכו על ההכנסות של השנה החולפת. 

 

הגשת דו"ח למס הכנסה 

מלבד תשלום מקדמות יש אפשרות לשלם מס באמצעות ניכוי מס במקור, סכום המופחת מהחשבוניות שכל עצמאי מוציא. בסיומה של אותה שנת מס, צריך העצמאי להגיש דו"ח למס הכנסה ובו מפורטים ההכנסות השנתיות שלו. דו"ח זה צריך להיות מוגש עד לחודש מאי של השנה שלאחר שנת המס. בהתאם לרשום בדו"ח קובע פקיד השומה את המס שצריך לשלם בעל הדו"ח ולעתים מגיעים לו גם החזרים.

 

מי זכאי להחזרי מס?

החזר המס אמור להתבצע תוך 90 יום מהגשת הבקשה להחזרי מס ולעתים זה אורך 120 יום. הדו"ח שמוגש ע"י משרד שירותי הנהלת חשבונות או רואה חשבון של בעלי העסק או החברה או העצמאי, צריך להיות מבוסס על פנקסי החשבונות או הקבלות שלו. הם חייבים להיות ממולאים כחוק וברצף. במקרה של אי תקינות בספרים, וגם את זה מס הכנסה בודק, חייבים לתקן את הספרים לפני שמגישים דו"ח מתוקן.

על רואה החשבון של הנישום, להגיש את הדוחות שלו בתוך 90 יום מהבקשה שלו להחזר מס.

* אם העצמאי הפסיק את פעילותו, סגר את העסק שהיה לו והחל לעבוד כשכיר. הוא יהיה זכאי 

   להחזרים בגין הוצאות לא מדווחות. 

* החזרים בגין הכנסות ממספר מקורות או הכנסה חד פעמית.

* החזרים בגין הוצאות אש"ל או ארוחות עסקיות. 

העצמאיים הזכאים להחזרי מס, צריכים לפעול באמצעות משרד רואה החשבון שלהם ולקבל את הכספים המגיעים להם. 

 

החזרי מס לשכירים

גם לשכירים מגיע החזרי מס. מס הכנסה מחשב את המס המגיע לו משכיר, עפ"י תלושי שכר המדווחים לו, אבל אם לדוגמה שונה תפקידו של אותו שכיר בחברה, או הופחתו לו שעות עבודה, והתלושים שלו הם על סכומים מופחתים, הרי שהחישוב שיעשה מס הכנסה לגבי אותה שנת מס יהיה שגוי משום שהוא הכפיל את התלוש הכי גבוה בשנים עשר חודשים ואילו אותו שכיר השתכר פחות. 

שיטת המיסוי בארץ, היא זו שגורמת למיסוי יתר. אולם מס הכנסה אינו יכול ליזום חישוב שנתי לכל שכיר, ולכן כל שכיר צריך לעשות את זה בעצמו, אם הוא חושב שמגיע לו החזר מס או באמצעות משרד רואה החשבון עמו הוא עובד.

הבקשה להחזר מס תוגש למס הכנסה והוא יבחן אותה. מס הכנסה מאפשר קבלת החזרי מס שש שנים אחורה. 

 

מיהם השכירים שחייבים להגיש דו"ח למס הכנסה?

למרות שחובת הגשת הדו"ח השנתי מתייחסת לעצמאים בלבד, יש גם שכירים שחייבים בהגשת דו"ח במקרים הבאים: אם הכנסתם עולה על 643,000 ₪ לשנה. אם הם שכירים שמרוויחים גם מהשכרת נכס כלשהו יותר מ-334,000 ₪ בשנה. אם לשכירים אלה יש הכנסות מחו"ל. אם יש להם הכנסות מריבית בסכום של 637,000 ₪ ומעלה. אם מדובר בשכירים שיש להם הכנסה נוספת מעל הסכום של 334,000 ₪ בשנה.

 

סיכום

חשוב לדעת שאם מגיע לכם החזר ממס הכנסה, וודאו שאתם מקבלים אותו כיוון שמס הכנסה לא יטרח לספר לכם כי הוא חייב לכם כסף. אבל באותה מידה הוא גם לא יספר לכם אם יש לכם כשכירים חוב מולו, ולכן אנו ממליצים לכם לבדוק גם את זה בעצמכם. אם אתם חייבים לו כסף, אל תתנדבו לשלם, זה התפקיד שלו לגבות מכם כסף, ואם הוא לא יודע על חוב שיש לכם כלפיו- מה שנקרא "בעיה שלו".

השאירו את פרטי ההתקשרות שלכם ונחזור אליכם עם הפתרון הטוב ביותר עבורכם – צרו קשר עוד היום!

רוצים לדעת אם מגיע לכם החזר מס?

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. פינגבק: מדריך להגשת בקשה להחזרי מס - Kalkelan

התגובות נעולות.