החזרי מס לשכיריםהחזרי מס לשכירים

לרוב השכירים בארץ מגיע לקבל החזרי מס לשכירים מרשויות מס הכנסה, לעתים קרובות סכום ההחזר מגיע לאלפי ועשרות אלפי שקלים, כספים שבמידה ולא דורשים חזרה, נשארים במס הכנסה והולכות לקופת המדינה. את החזרי מס לשכירים המגיעים לכם חייבים לדרוש ממס הכנסה מכיוון שהם לא יעשו זאת על דעת עצמם. על מנת שתוכלו לקבל את הכספים המגיעים לכם אתם חייבים להגיש בקשה מסודרת וניירת הכוללת טפסים רבים.

בכל נושא החזרי מס לשכירים, מס הכנסה הוא די הוגן. מכיוון שלשכיר אין נגיעה ישירה לחישוב ההכנסה ולחישוב התלוש ולכן, במידה ולעובד אכן מגיע החזרי מס לשכירים, מס הכנסה מצדו יעביר את ההחזר הכספי לאחר הגשת בקשה מסודרת ע"פ הוראות מס הכנסה.

מהם החזרי מס לשכירים ?

למס הכנסה חישוב משלו בכל הנוגע למשכורות שלנו ולמס השולי שעלינו לשלם, חישוב זה כולל בתוכו פרמטרים רבים כמו גובה ההכנסה, נקודות זיכוי, מקום מגורים, סטאטוס: רווקים, נשואים, גרושים, ילדים וגילאים ועוד.
בהרבה מקרים יוצא כי במהלך השנה השכירים משלמים יותר מס משהיו צריכים בגלל שינויים בסטאטוס או בגלל טעות אנוש כזו או אחרת, אבל, מכיוון ששכיר אינו מחויב בהגשת דוחות למס הכנסה בסוף כל שנה, אין לשכירים אפשרות לדעת האם מגיע להם החזרי מס לשכירים ממס הכנסה.

אני שכיר ומקבל תלוש מסודר, איך מגיע לי החזרי מס לשכירים ?

גם לעובד מן המניין עם תלוש מסודר יש סיכוי גבוה לקבל החזרי מס לשכירים ממס הכנסה וזאת בגלל סיבות רבות אבל השכיחות ביותר הן שינויים בתא המשפחתי שלא מדווחות למעסיק ולכן מס הכנסה לא מזכה אותנו במידית. טעות אנוש של מנהלי חשבונות או השמטת נתון כזה או אחר משפיעים ישירות על גובה המס בתלוש.
ישנן הטבות רבות המגיעות לכם כשכירים ולא לכל השכירים במשק יש את הידע להתעדכן בזכויות אלו ורבים משלמים מס שלא היו צריכים לשלם ואינם מודעים לזכויותיהם ולכן אינם דורשים את אלפי השקלים המגיעים להן כהחזרי מס לשכירים ממס הכנסה,

לדוגמא, הפקדות פרטיות לקופת גמל שלא דרך מקום העבודה, ביטוח חיים של המשכנתא, לימודי תואר ועוד זכאויות רבות המגיעות לכם כשכירים.
לכן גם לשכיר שעבד באותו מקום עבודה שנים רבות עם תלוש שכר מסודר והפרשות לרשות מס הכנסה, יש סיכוי לקבל החזרי מס לשכירים מהרשויות.

עד מתי ניתן להגיש בקשה להחזר מס לשכיר?

את הבקשה להחזר מס לשכיר ניתן לבקש עבור שש השנים האחרונות שקדמו לבקשה, את הבקשה ניתן להגיש עד ל-31 לדצמבר באותה השנה הקלנדרית ולא ניתן לדרוש החזר מס עבור שנה שלא הסתיימה. במידה ולא הגשתם בקשה עבור כל ששת השנים אחורה עד לתאריך היעד, השנה האחרונה נמחקת ולא ניתן יהיה להגיש בקשה לקבלת החזרי מס לשכירים על אותה השנה ובכך אתם מפסידים את כל החזר המס עבור אותה תקופה.

מה ניתן לעשות כאשר אחד מבני הזוג עצמאי?

אני עצמאי ובת זוגתי היא שכירה, האם מגיע לנו החזר מס?

כאשר אחד מבני הזוג הם עצמאיים, על בן הזוג העצמאי להגיש דו"ח למס הכנסה בסוף שנה על פעילותו כעצמאי ולכן אין אפשרות להגיש בקשה נפרדת להחזרי מס לשכירים לשניהם.
למרות זאת במידה ובשש השנים שקדמו לזאת שאחד מבני הזוג הפך להיות עצמאי, שניהם היו שכירים, ניתן ורצוי לבצע בדיקה לזכאות החזרי מס לשכירים על אותם השנים.

בהצלחה עם החזרי מס לשכירים …