ביטוח מילון מונחים

מילון מונחים בתחום הביטוח - כל מה שאתם צריכים לדעת

מילון מונחים בתחום הביטוח - כל מה שאתם צריכים לדעת

ביטוח מילון מונחים - המדריך המלא: א' - ת'

ביטוח מילון מונחים מקצועי – ישנם מונחים רבים בתחום הביטוח בהם אנו נתקלים במסגרת חידוש או חיפוש ביטוח. סיכמנו עבורכם את המונחים העיקריים בתחום הביטוח על מנת שתוכלו במה מדובר כאשר אתם מדברים עם אנשי מקצוע. 

זוהי מסגרת אשראי איננו קשור ישירות לחשבון הבנק שלכם. הוא מאפשר לכם לקבל מימון שאינו קשור לבנק האישי. אשראי חוץ בנקאי זה אינו קשור לחשבון הבנק של הלקוח.

זוהי חברה שתמורת תשלום מסויים מבטחת סוגי נזק שונים ומשלמת פיצוי למבוטח עבור אותו נזק שנגרם (תאונות רכב, ביטוח דירה, ביטוח חיים ועוד).

ביטוח הוא סוג של הסכם בין המבוטח לחברת הביטוח.

סוג ביטוח זה מכסה את המבוטח עבור מקרה מוות כאשר סכום שנקבע מראש משולם למשפחת המבוטח. 

זהו בדרך כלל ביטוח ארוך טווח כאשר ישנם סוגי ביטוחים המשלבים גם מרכיב של חיסכון, שניתן לפדות.

יש פוליסות ביטוח עם ערך פיצוי הנקוב מראש והן מחושבות על פי הפרמיה של הביטוח עצמו. לצורך העניין, אם ניקח ביטוח רכב כדוגמא, הסכום המקסימאלי שישולם על גניבת הרכב לא יעלה על שווי שוק הרכב.

דמי הביטוח  הינם התשלומים השוטפים שהמבוטח משלם לחברת הביטוח בה הוא מבוטח וזאת על פי תנאי הפוליסה, ישנם תשלומים קבועים ותשלומים משתנים בהתאם לכיסוי הדרוש.

אנחנו שומעים את המונח "השתתפות עצמית" וזה נשמע תמיד כמו קנס כלשהוא שאנחנו צריכים לשלם למרות שיש לנו פוליסת ביטוח.

בעיקרון, השתתפות עצמית – מדובר בעלות מקסימלית אותה הלקוח יצטרך לשלם במקרה של הפעלת פוליסת הביטוח. זהו סכום הידוע מראש בעט רכישת הפוליסה.

חשוב להדגיש כי, לא ניתן להפעיל את פוליסת הביטוח במקרה שבו הנזק שנגרם הוא קטן מהסכום שנקבע כהשתתפות עצמית בפוליסה.

במקרים מסוימים וייתכן שנתקלת בזה כאשר חיפשתם ביטוח רכב לדוגמא, אבל לא כל מבוטח משלם את אותו הסכום עבור אותו סוג ביטוח. הסיבה העיקרית היא כי לכל אחד מאיתנו יש עבר ביטוחי ותנאים אישיים שונים.

אם ניקח את הדוגמא לרכב: עלות ביטוח לאותו רכב אצל שני אנשים שונים יכול להיות שונה עקב תאונה בשלשת השנים האחרונות.

לכן, ישנו תהליך הנקרא "חיתום" בו חברת הביטוח מגדירה את הסיכון של המבוטח ובעקבות אותם סיכונים קובעת את תנאי הקבלה שלנו לחברת הביטוח ובמקביל גם את גובה הפרמיה אותה נשלם.

ירידת ערך הינו החישוב של הרכוש של כל מבוטח אשר מהווה את הפער שבין שווי שוק של הרכוש לבין השווי של אותו רכוש לאחר מקרה ביטוח כלשהו. אם ניקח את הדוגמא של הרכב, שווי הרכב שלאחר התאונה לא יהיה שווה ערך לאותו הרכב לפני התאונה 

זהו מונח יחסית חדש שלא הכרנו בעבר, זוהי פרמיה נוספת שכל בעל ביטוח יכול לשלם אשר בעצם מכסה אותו על עליית הפרמייה השנתית במידה והוא ביצע תביעת ביטוח. כינון פוליסה משיבה את הפרמיה הראשית לקדמותה וזאת על מנת שסכום הביטול לא יעלה כאמור, במידה וישנה תביעה.

כל מי שלקח הלוואה מהבנקים או דרך חברות הביטוח בוודאי נתקל ב- לוח סילוקין של ההלוואה. זוהי בעצם טבלה אשר מראה לכם את יתרת ההלוואה עם כל סכומי הריביות ותקופת ההלוואה הכוללת. 

לוח סילוקין להלוואה מפיקים בדרך כלל אחת לשנה בכל סוף שנה.

זהו מדד אשר מתפרסם על ידי הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה אשר ידוע כמדד המחירים לצרכן והוא מודד את השינוי באחוזים של הוצאה מסויימת הדרושה לרכישת סל קבוע של שירותים או מוצרי צריכה כמו מזון.

בכל חידוש פוליסת ביטוח רכב אתם נשאלים על היסטוריית התאונות במידה והיו. עבר ביטוחי מתייחס לשלושת השנים האחרונות של בעל הפוליסה והאם היו תאונות או תביעות על הפוליסת ביטוח רכב. 

במידה וכן, קחו בחשבון שהפרמיה תעלה לאותה השנה. עבר ביטוחי לוקח בחשבון גם את התנהלות הנהג ובמידה ולא היה ברשותו רכב בשלושת השנים האחרונות, גם נושא זה ילקח בחשבון כאשר חברת הביטוח תחשב את הפרמיה לאותה שנה.

פוליסת הביטוח היא מעין חוזה שבין חברת הביטוח לבין המבוטח בו מפורטים כל התנאים והזכויות של המבוטח או של תובע מצד שלישי על נזקים שנגרמו. בכל פוליסה ישנם גם תנאים והסתייגויות של החברה והמבוטח כאחד.

הפרמיה הינה סכום הביטוח והתשלומים המגיעם לחברת הביטוח עבור הפוליסה הכוללים את דמי הביטוח שעל המבוטח לשלם.

ישנם סוגי ביטוחים רבים ובניגוד לפוליסות הקבועות מראש כגון ביטוח רכב, ישנן ביטוחים אשר הפרמיה שלהן משתנה בהתאם לתנאי המבוטח. 

לדוגמא: ביוטח חיים, הפרשות לפנסיה וכדומה.

קרן השתמות היא קופת חיסכון מסוג גמל לצורכי השתלמות, לטווח בינוני של שש שנים בו ניתן לפדות את החיסכון ללא קנסות יציאה כפי שנהוג בפוליסות מסוג קופות גמל ופנסיה וזאת בתום תקופת החיסכון לבד.

כל מי שרכש בעבר רכב או לקח משכנתא מודע למושג "שיעבוד".
בעט לקיחת הלוואה לצורכי רכישת רכב לדוגמא, אנו מחוייבים לשעבד את הבעלות של הרכב לטובת המלווה וזאת על מנת להבטיח את החזר ההלוואה. 

וזו הסיבה שהמלווה הינו מוטב של אותו הרכוש וזאת עד לסיום החזר ההלוואה או מכירת הרכוש, הראשון מביניהם.

זהו התגמול או הפיצוי אותו מקבל המבוטח על ידי חברת הביטוח במקרה של תביעה עקב מקרה הדורש זאת כגון תאונת רכב וכ"ד.

מי מקוראנו שהתעניינו בנושא ביטוח מילון מונחים וביטוחים באופן כללי קראו גם את הכתבות הבאות: 

סדר בביטוחיםביטוח – ביטוח מילון מושגים – ביטוח סיעודיחשיבות לכיסוי ביטוחי

מאמרים מקצועיים לידע כללי