חינוך פיננסי בחופש הגדול בכלכלת המשפחה

חינוך פיננסי בחופש הגדול

חינוך פיננסי בחופש הגדול היא דרך מצוינת להשריש לילדינו את החשיבות של ההוצאות בכלכלת המשפחה. חשוב לנו כהורים לנהל תקציב לכלכלת המשפחה בצורה יעילה ולקחת בחשבון הוצאות שברוב המקרים הם ידועים מראש.

חגים, ימי הולדת, אירועים בעונת הקיץ וכמובן החופש הגדול, אז נכון שהוא קצר בשבוע אבל הוא עדיין נושק לחודשיים שהילדים בבית. אז הנה חלפה עוד שנה של לימודים, החופש הגדול בפתח ואנחנו כהורים שוב ניצבים מול דילמה שחוזרת על עצמה בכל חופש גדול ובחגים:

· מה למען השם נעשה עם הילדים בחופש הגדול ?

· וכמה זה הולך לעלות לנו הפעם – מכיוון שאנחנו יודעים מראש שזה יעלה לנו ביוקר.

החופש הגדול והקיץ בעיקר היא תקופה של הוצאות גדולות במיוחד המכבידות ישירות על התקציב בכלכלת המשפחה. תכנון מראש לתקופות בהן ההוצאות המשפחתיות הן גבוהות מהרגיל כמו חופשת הקיץ, הרי החופש הגדול מגיע כל שנה, יקלו על התקציב המשפחתי וההוצאות הידועות כגבוהות יחסית כמו קייטנות וחופשה משפחתית יהיו חלק בלתי נפרד מהתקציב המשפחתי ולכן לא נופתע כל פעם מחדש.

ילדנו מהווים קהל יעד לכל החברות ורוב רשתות השיווק המוכרים מוצרים לילדים ומרכזים מאמצים ושיווק אגרסיבי לקראת החגים וחופשות הקיץ, וכמו שברוב המשפחות, רוב ההורים לא מצליחים להגיד "לא" מכיוון שסירוב ברוב המקרים מפעיל מנגנון נדנודים בלתי פוסקים של הילדים של – "גם אני חייב את זה" "אני רוצה" "לכל החברים שלי יש" "כולם יוצאים לבית מלון" וכדומה, נשמע לכם מוכר? אל תתייאשו כי אתם לא לבד.

ההוצאות בכלכלת המשפחה בתקופות מרובות הוצאות מתחילות עם חינוך פיננסי בחופש הגדול, אז איך עוברים את החופש הגדול בכמה שפחות הוצאות?

חינוך פיננסי בחופש הגדול

· הביקור בקניון–  הביקור בקניון הוא לא תמיד תמים וברוב המקרים הוא גם לא זול, גם במידה והחלטנו לצאת לביקור קצר במקום ממוזג בשיא החום של הקיץ. חשוב להפנים שהמינוס גדל בכלכלת המשפחה בחלק מהמקרים מרכישות אימפולסיביות ולא מתוכננות מראש. אז קחו בחשבון שסיבוב עם הילדים בקניון גורר עימו הוצאות בלתי צפויות, תמחרו את היציאה ותקציבו לו סכום מסוים ואל תחשבו שביקור בקניון הוא זול.

· פנאי ובילוי משפחתי – זמן הפנאי ובילויים משפחתיים הם חלק חשוב ובלתי נפרד מההוצאות בכלכלת המשפחה ולכן גם בסעיף הוצאות זה חשוב להכין תקציב מראש. כאשר יש תקציב לכלכלת המשפחה אנו נהיה מודעים לאותו הסכום שאנו יכולים להוציא על סעיף הפנאי ובילוי משפחתי.

פעילויות מחוץ לבית – רוב הילדים אוהבים את חוף הים, ילדים ומים הם לרוב שילוב מנצח, ולכן בגילאים מסוימים בהם נדרש הורה מלווה או אדם אחראי, רצוי לצאת עם הילדים לים ועדיף בחוף מוכרז עם השגחת מציל. בפעילות מסוג זה העלויות הן לחנייה, ארטיק ושתייה כי את האוכל מביאים מהבית.

חינוך פיננסי בחופש הגדול הוא הזמן ליצור דו שיח בין ההורים לילדים על החשיבות הפיננסית וההשפעה ההוצאות על התקציב המשפחתי בכלכלת המשפחה.

בהצלחה עם חינוך פיננסי בחופש הגדול.