חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה

חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה

חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה וניהול התקציב המשפחתי בצורה יעילה  דורש רצון לשינוי כלכלי.

שינוי מדיני

כלכלת המשפחה ראתה שינויים רבים בעשור או שניים האחרונים, רובנו לא זוכרים את השינוי המדיני הדרמתי של המעבר למדיניות קפיטליסטית בו העסקים שולטים. כאשר הרעיון מאחורי השינוי הוא לגרום לצמיחה במשק ורמת החיים בארץ. השינוי היה כה חד ופתאומי שלא חשבו איך להכין או להכשיר את האוכלוסייה בארץ ולא צפו כנראה את ההשפעה הישירה על התא המשפחתי, חינוך הפיננסי בכלכלת המשפחה היה כנראה הדבר האחרון עליו חשבו ורוב המשפחות לא ידעו איך להתמודד עם השינוי.

חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה והמינוס

האוברדרפט הפך להיות מושג חדש בכלכלת המשפחה ולפני כניסתו לחיינו, למי שזוכר, המשכורת החודשית הייתה משולמת במזומן כל חודש בחודשו וכך ניהלה המשפחה את התקציב המשפחתי החודשי שלה. מכיוון שהכול התנהל במזומן כל משפחה ידעה בכל רגע נתון מהו סכום היתרה העומדת לרשותה וכך היו מחלקים את התקציב בהתאם. את רכישת המזון היו מבצעים במרוכז, קניית ביגוד לילדים הייתה נעשית במחשבה תחילה, חופשות היו מתוכננות מראש ורכישות ספונטניות כמעט ולא היו קיימות כלל, חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה היה דבר מובנה בכל משפחה כי לא הייתה ברירה, כי במידה והיו צריכים לבצע רכישה כלשהי ולא היה מספיק כסף בתקציב, המשפחה ידעה לוותר ופשוט לא היו רוכשים.

עידן השפע

בעידן השפע של היום בו הטכנולוגיה שולטת, הכספים בכלכלת המשפחה הפכו לווירטואליים, הם בלתי נראים, שאלו את עצמכם מתי בפעם האחרונה ביצעתם קנייה בסופר או רכישת ביגוד והשתמשתם במזומן? כרטיסי האשראי והקלות בה ניתן להשיג אותם שיבשו את נושא של חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה, הקלות הבלתי נסבלת של הרכישה בכרטיס הפכה את בזבוז הכספים שלנו להרבה יותר קלה, כי שלא רואים אותו, וכך כל הקשור לנושא החשוב מכל, חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה נשאר מאחור.
.
התפיסה של היום לגבי כל מה שקשור בכסף הוא שונה מבעבר, כאשר האשראי הבנקאי ניתן בשפע ובקלות, זה קל יותר לגהץ את אחד מכרטיסי אשראי הרבים שברשותנו. מה שהרבה מאוד אנשים ללא חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה שלהם שוכחים הוא שאין אפשר לקבל אשראי בנקאי כזה או אחר ללא הגבלה ושיום מן הימים הם גם יצטרכו להחזיר אותו רק במחיר גבוה יותר ובדרך כלל על חשבון כלכלת המשפחה שלהם.

המצב האידאלי

המצב האידאלי הוא שבסוף החודש יישאר לנו עודף לאחר כל התשלומים החודשיים, זהו מצב אפשרי בו חינוך פיננסי נכון בניהול התקציב של כלכלת המשפחה שלנו יאפשר לנו לתעל נכון את התקציב הפיננסי על מנת שנוכל לצבור הון עתידי לכל אותן חלומות שרצינו להגשים.
כלכלת המשפחה הוא לא דבר מורכב לניהול, כל מי שחפץ במעט חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה יכול היום בקלות לקבלו באתר כמו שלנו ואז בקלות יוכל לקחת את כלכלת המשפחה שלו למקום בו הוא יכול לשלוט בתקציב המשפחתי ולצאת לדרך חדשה. חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה יכול להעלות את רמת החיים של המשפחה ולהעלים את החוסר וודאות הפיננסי הקיים היום אצל הרבה מאוד משפחות שאינן יודעות איך לנהל תקציב פיננסי נכון.

מה עושים?

אם נקבל את העובדה שאנחנו צריכים שינוי כלשהו בכלכלת המשפחה שלנו ונרצה לקחת שליטה על הכספים שלנו אז ניתן לומר שזהו שלב חשוב בשינוי דפוס המחשבה שלנו ושאנו מוכנים לקבל חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה וכל מה שקשור לניהול התקציב המשפחתי.

באתר של המרכז לכלכלת המשפחה שלנו אנו מרכזים עבורכם את כל הכלים המקצועיים ומאמרים חשובים לשינוי ההתנהלות הכלכלית שלכם והחינוך הפיננסי בכלכלת המשפחה בפרט. מטרתנו היא לעזור לקהל הגולשים שלנו להגיע למצב אידאלי בו הם שולטים בכלכלת המשפחה דרך ניהול תקציב משפחתי יעיל ונכון על מנת שתוכלו לצאת מהמינוס אל הפלוס הנחשק.
כל הכלים והמאמרים באתר של המרכז לכלכלת המשפחה ניתנים בחינם.
תוכלו להשתתף בקורס אונליין בכלכלת המשפחה באתר.

בהצלחה עם חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה…