חינוך פיננסי במסגרת האשראי

חינוך פיננסי במסגרת האשראי

המינוס שהופיע יום אחד בחשבון הבנק שלנו הוא תוצר לוואי של חוסר בתחום חינוך פיננסי במסגרת האשראי, המלכודת שבמסגרת האשראי האמתית מתחילה בשפע הקיים סביבנו בכל תחום בחיי היום יום שלנו ממזון ובילויים ועד לכרטיסי אשראי בנקאיים וחוץ בנקאיים המוצעים לנו בכל פינה אפשרית כולל בסופר.

 

הפרסום והשיווק

מרבית העסקים גדולים וקטנים עושים מאמצים רבים בתחרות בלתי פוסקת על הכיס הקטן שלנו. המותגים הגדולים והמובילים בישראל משקיעים סכומים אדירים על בסיס חודשי בפרסום ושיווק שהולך והופך לאגרסיבי יותר בכל שנה. שיטות הפרסום, שחלקם נחשבות מניפולטיביות על ידי אנשים רבים, גורמים לנו לעתים לרכוש מוצרים שאין לנו צורך ממשי בו וכל רכישת מוצר בצורה אימפולסיבית או בגלל מבצע כזה או אחר מכבידים בסופו של דבר על התקציב של כלכלת המשפחה שלנו. התנהלות נכונה מתחילה בחשיבה נכונה ועם חינוך פיננסי במסגרת האשראי, גם באופן מינימלי, נוכל לשלוט במסגרת האשראי הבנקאית שלנו.

 

עסק ושמו בנק

אנו מרבים להתלונן על המערכת הבנקאית ונדהמים כל פעם מחדש כאשר הם מדווחים על הרווחים השנתיים המפורסמים במדיה. חשוב לנו כאזרחים להבין ולהפנים שהבנק הוא עסק לכל דבר ומטרתו העיקרית היא רווח לבעלי המניות. על מנת שהם יוכלו להשיג מטרות אלו הם חייבים לשווק לנו הצרכנים שירותים כאלה ואחרים, שירות זה עולה כסף ועלינו כלקוחות הרוכשים את אותו השירות בכסף, חייבים לקבל תמורה מרבית עבור כספינו. חינוך פיננסי ומסגרת האשראי הבנקאית הם חלק בלתי נפרד בכלכלת המשפחה שלנו וגם בתחום זה עלינו לנהל נכון את התקציב המשפחתי בהתאם.

 

גימיק שיווקי ושמו מינוס

האוברדרפט או המינוס כפי שאנחנו מכירים אותו, הוא המצאה ישראלית, גאונית אפשר לומר, שהלכה והפכה להיות חלק בלתי נפרד מחיי האוכלוסייה הישראלית וכך המערכת הבנקאית יצרה תלות בשירות כל כך מיוחד שלא מאפשרת למשפחות רבות לנהל את כלכלת המשפחה בצורה תקנית ללא אותו המינוס במסגרת האשראי. כאשר אחוז יחסית גבוה ממשקי הבית בישראל נמצאים במינוס, חלקם באופן תמידי וחלק מהמשפחות נמצאות במינוס לפחות פעם אחת בחודש, זהו בעצם המחיר שאנחנו משלמים ללא חינוך פיננסי בכלכלת המשפחה על צריכה שלא לצורך או צריכה מעבר ליכולות הכלכליות שלנו.

 

חיים מעבר ליכולת הפיננסית

כאשר אנחנו חיים מעבר ליכולת על חשבון התקציב בכלכלת המשפחה שלנו, עלינו לדעת שיש לזה מחיר. המחיר בטווח המידי הוא ניצול מסגרת האשראי הבנקאית שלנו שמוביל אותנו למינוס בבנק, בטווח הארוך כאשר המינוס בבנק הולך וגדל כך גם ההתחייבויות הפיננסיות שלנו לגופים כאלה ואחרים גדלים והם בדרך כלל יבואו על חשבון יעדים כלכליים שהצבנו לעצמנו, לימודים, רכב, נופש וכדומה. חינוך פיננסי במסגרת האשראי לאותם משפחות שחושבות שמסגרת האשראי הוא לצרכיי סיפוק הצרכים המיידים ביום יום ולמחייה שוטפת, ימנע מכם בעוד מספר שנים להתעסק בחיפוש ומציאת פתרונות והלוואות יקרות כפתרון לכיסוי המינוס ההולך וגדל. המחיר האמתי למלכודת מסגרת האשראי הוא חוסר העצמאות הכלכלית והביטחון בכלכלת המשפחה שלכם בטווח הארוך. חינוך פיננסי במסגרת האשראי יקנה לכם את השליטה הדרושה להימנע מכך.

 

חינוך פיננסי במסגרת האשראי לחופש כלכלי

שימוש נכון במסגרת האשראי וניהול תקציב נכון בכלכלת המשפחה שלנו הוא הבסיס לחינוך הפיננסי אותו אנחנו צריכים על מנת שנוכל להגשים חלומות ויעדים כלכליים משפחתיים בטווח הארוך. שימוש נכון במסגרת האשראי וכספי המשפחה יעזרו לנו לתעל את אותם כספים, שאנחנו מוציאים לשווא, למקומות יעילים ונכונים כמו חיסכון ארוך טווח או השקעה מניבה בהם נוכל לעשות שימוש נכון ומושכל ולא לכיסוי המינוס המיותר. אותם צרכני אשראי ספונטניים מוצאים את עצמם מושכים חסכונות לכיסוי אותם סיפוקים שעלו להם כסף רב אבל ששככו מהם כבר מזמן.

 

חברת המרכז לכלכלת המשפחה הוקמה במטרה לספק כלים מקצועיים פשוטים לשכירים בתחום כלכלת המשפחה, המטרה היא לעזור למשפחה במינוס לשנות דפוסי התנהגות ולנהל את ההוצאות בתקציב המשפחתי בצורה יעילה לעתיד עם ביטחון וחופש כלכלי. חינוך פיננסי במסגרת האשראי ושימוש מושכל בכסף של כלכלת המשפחה שלכם תעזור לכם להגשמת חלומות ויעדים כלכליים.

 

 

איך להימנע ממלכודת האשראי?

חינוך פיננסי במסגרת האשראי הוא מקום טוב להתחיל, היו ערניים לעמלות אותם אתם משלמים לבנק על בסיס חודשי ורבעוני, נהלו משא ומתן על העמלות, על תשלום החודשי עבור כרטיס האשראי ומסגרת האשראי, נהלו משא ומתן על הריבית הבנקאית של מסגרת האשראי והמינוס או על כל דבר הקשור לבנק. זכרו שהבנק הוא עסק לכל דבר ואתם הלקוח, יש יותר מבנק אחד ובטוח תוכלו למצוא בנק שיענה לדרישותיכם וציפיותיכם מהשירות שאתם רוכשים. שימו לב לכל שינוי בהתנהלות של הכסף בכלכלת המשפחה שלכם ושימו לב לרכישות מיותרות או ספונטניות, אין פסול ברכישת מותרות כל עוד יש לכם את האפשרות הכלכלית לרכוש את אותם מוצרים והתקציב המשפחתי מאפשר לכם.

על מנת שתוכלו לדעת היכן הכסף המשפחתי שלכם הולך, עליכם לדעת היכן וכמה אנחנו מוציאים. השינוי מתחיל בידיעה, מהו הסכום האמתי ללא ניחושים שאנחנו באמת מוציאים בכלכלת המשפחה שלנו כל חודש והאם יש לנו מספיק כסף פנוי לאח כל ההוצאות הקבועות שלנו בסוף החודש.

 

תקציב משפחתי

נהלו תקציב משפחתי מדויק של ההוצאות בכלכלת המשפחה שלכם, כל הוצאה קטנה וגדולה במהלך החודש. עליכם לקחת בחשבון הוצאות שנתיות שהיו ויהיו לכם בכלכלת המשפחה כולל חופשות, תיקוני רכב, תיקון או רכישה של מוצרי חשמל.
לאחר רישום ההוצאות בתקציב המשפחתי שלכם, האם נשאר עודף כספי בסוף החודש או שהוצאתם יותר כסף ממה שאתם מרוויחים?

 

חינוך פיננסי במסגרת האשראי

מכאן ההחלטה היא שלכם בלבד, קיבלת חינוך פיננסי במסגרת האשראי על קצה המזלג, מכאן אתם מחליטים האם אתם ממשיכים בהתנהלות לקויה ומוציאים יותר ממה שאתם מרוויחים ובכך באופן וודאי מגדילים את המינוס או שאתם מחליטים לשנות את דפוס ההתנהלות בכל הנוגע לרכישות מיותרות?

 

חינוך פיננסי במסגרת האשראי יוביל את כלכלת המשפחה שלכם לחופש ובטחון כלכלי, כך תוכלו להגשים חלומות ויעדים כלכליים ארוכי טווח, קחו שליטה על הכסף בכלכלת המשפחה וצאו לדרך חדשה.

 

בהצלחה…