חינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי

 

חינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי בכלכלת המשפחה

במאמר זה אנו נעבור על החשיבות של קביעת סדרי העדיפות של כלכלת המשפחה שלנו, על תקציב משפחתי וחשיבותו וההתייעלות בהוצאות לצורך חינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי.

ניהול תקציב משפחתי

ניהול של תקציב משפחתי מתחיל באיסוף הנתונים הנדרשים לצורך הכנת דו"ח המאזן הכולל בתוכו את כל ההכנסות והוצאות המשפחה. חינוך פיננסי מתחיל בהבנה הבסיסית שעלינו לקחת שליטה על כספי המשפחה ולתעל את אותן ההכנסות המשפחתיות למקום בו נוכל להפיק את מרב התועלת מהן.

התדרדרות כלכלית

השפע הקיים סביבנו בחיי היום יום והתחרות האין סופית על התקציב המשפחתי שלנו על ידי רשתות השיווק מחייב את התא המשפחתי שלנו לעשות שינוי רציני בכל הקשור לחינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי יעיל שישרת אותנו ולא ההפך המוחלט כפי שמשפחות רבות חוות היום. זוהי הסיבה העיקרית למה חינוך פיננסי חייב להיות חלק בלתי נפרד מההתנהלות הכספית בכלכלת המשפחה שלנו, איבוד שליטה על תקציב לניהול המשפחה היא הסיבה להתדרדרות כלכלית ובמקרים רבים גם התנהלות משפטית מול גורמים בנקאיים להחזר חובות מצטברים.

הכנת תקציב משפחתי

חינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי הוא אחד הכלים הבסיסיים בהם ניתן להשתמש על מנת שנוכל להבטיח לעצמנו שימוש נכון במקורות ההכנסות המשפחתיות שלנו. הכנת תקציב משפחתי הוא תהליך שילווה אותנו דרך ארוכה והוא דורש תכנון ארוך טווח ועמידה ביעדים הכוללים ויתור על רכישות לא רצויות בכלכלת המשפחה והוצאת כספים על מוצרים מיותרים, זהו תהליך של חינוך פיננסי שבסופו תוכלו להגשים חלומות משפחתיות ואישיות כאחד.

לאותם משפחות שהתרגלו לחיות ללא תקציב משפחתי והרכישות הספונטניות הן חלק מהשגרה, חינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי נכון טומן בו יתרונות רבים אך ידרוש מהם שינוי בהתנהלות, משמעת ואת הרצון לצאת לדרך חדשה ללא מינוס בבנק מכיוון שהדרך הארוכה לשליטה מלאה בכספי המשפחה עם ניהול תקציב משפחתי יעיל רצופה בקשיים פסיכולוגיים, ישנן נקודות שבירה בדרך לחינוך פיננסי נכון אבל היעד הסופי יהיה שווה את המאמץ המשפחתי.

חינוך פיננסי – הכנסות

ניהול תקציב משפחתי מתחיל בהכנסות של כלכלת המשפחה שלנו, לא כל ההכנסות שלנו דומות, ולחלק מהשכירים בישראל ההכנסות אינן ידועות מראש. ישנן שתי סוגי הכנסות עיקריות:

הכנסה קבועה: בה השכיר יודע מהו הסכום אותו יקבל בסוף החודש, ישנן הכנסות קבועות אחרות הכוללות, קצבת ילדים מביטוח לאומי, פנסיה, נכות וכדומה.

הכנסה משתנה: אלו אותם עובדים שכירים במשק העובדים במשמרות, לפי שעות עבודה ועובדים שלא עובדים במקום קבוע. אצל העובד ללא הכנסה קבועה, על מנת לחשב את הסכום שעליו נוכל להסתמך נצטרך לעשות ממוצע הכנסות של לפחות שלשת החודשים האחרונים, במידה וניתן יש לחשב ממוצע של יותר תלושים, זוהי הכנסה שעליה ניתן לבנות תקציב משפחתי מדויק יותר.

בכל מקרה כאשר אנו מכינים את התקציב המשפחתי שלנו אנו נתייחס לסכום הנטו בתלוש השכר, לפחות בשלב זה, מכיוון שזהו הסכום שנכנס לחשבון הבנק והוא סכום הכסף בו אנחנו יכולים להשתמש.

הכנסות חד פעמיות

ישנן כמובן גם הכנסות חד פעמיות במהלך השנה, בונוס על פרויקט, משכורת 13, תווי קניה לחגים וכדומה. איך עלינו להתייחס להכנסות כאלו? אז במידה והכנסות אלו חוזרות על עצמן, ניתן לחלקם לשניים עשר ולהכניסם לתקציב כהכנסה חודשית. במידה והכנסות אלו הן חד פעמיות, כך בדיוק נתייחס אליהן והם לא יכנסו לתקציב.

חינוך פיננסי – הוצאות

לאחר שרשמנו את כל ההכנסות של תקציב המשפחתי שלנו אנו נעבור לרישום ההוצאות השוטפות, גם כאן ההוצאות מתחלקות להלן:

הוצאות קבועות: שהן בדרך כלל הוצאות שלא ניתן לשנות באופן מיידי כמו שכירות או משכנתא, ארנונה, כבלים, ועד בית וכדומה.

הוצאות משתנות: אלו הוצאות המשתנות בהתאם לצריכה של כלכלת המשפחה שלנו כגון, מזון, חשמל, סלולריים, בילויים משפחתיים וכדומה.

את טופס המאזן לניהול תקציב משפחתי תוכלו למצוא באתר כאן.

חינוך פיננסי – חלוקת הכסף

לאחר שקיבלנו תמונה עדכנית על מצבו של התקציב המשפחתי שלנו אנחנו נעבור לשלב הבא של חלוקת הכסף לפי סעיפי ההוצאות השונות, גם כאן יש חלוקה, ישנה הסכמה שהוצאות מסוימות הם הכרחיים וישנן כאלו שהן פחות.

· הוצאות הכרחיות: שהן, מקום מגורים, מזון, ביטוח, חינוך וכדומה.

· כל השאר: ובזאת הכוונה שכל שאר ההוצאות בתקציב המשפחתי נתונות לשיקול דעתכם ולפי יכולתכם לעמוד בהוצאות.

לדוגמא:

החשבון הסלולרי הוא לא הכרחי, אבל במידה והוא רצוי או נדרש הגבילו את ההוצאה החודשית שלו, אותו הדבר תקף לגבי כל שאר ההוצאות המשפחתיות ולשיקול דעתכם הבלעדית.

המטרה העיקרית של חינוך פיננסי וניהול תקציב משפחתי הוא לאפשר לכם לשלוט בכסף המשפחתי שלכם, להוציא את מה שאפשר לפי תקציב משפחתי ידוע מראש שיאפשר לכם לחסוך מתי שאפשר ובכך לצבור הון כלכלי להגשמת חלומות ויעדים כלכליים ארוכי טווח לכם ולבני משפחתכם.

 

 

חינוך פיננסי והגשמת חלומות מתחיל בהכנת תקציב משפחתי יעיל.
קחו שליטה על הכסף בכלכלת המשפחה שלכם.

 

 

בהצלחה…