חינוך פיננסי לילדים

 

חינוך פיננסי לילדים בכלכלת המשפחה

חינוך פיננסי לילדים יכול להיות אחד הנושאים החשובים ביותר שעל כל הורה לתת את הדעת. חינוך פיננסי לילדים בגיל צעיר ילווה אותם למשך כל תקופת חייהם ואת הכלים שהם יקבלו היום ישמשו אותם בכלכלת המשפחה שלהם כאשר יום יבוא והם יצאו לדרך עצמאית.

עידן השפע

בעידן השפע ומותגים, חברות הפרסום הבינו שהכסף הגדול נמצא בסקטור שהוזנח בעבר והוא הילדים שלנו. הם הבינו שלחץ חברתי והרצון להיות אפנתי יוצר לחץ על ההורים והפנו את תשומת הלב בפרסומות שלהם לילדנו.

כהורים לילדים מתבגרים אנחנו נתקלים היום יותר מבעבר בדרישות לג'ינס מותג במאות שקלים, נעלי באותם סכומים שלא נדבר על הסלולארי והמשחקים שמשתנים ומשודרגים כל שנה. אנחנו משתדלים לרצות את ילדינו ככל האפשר אבל אין באפשרות של המשפחה הממוצעת לעמוד בכל דרישה כזו או אחרת מצד הילדים, לא משנה כמה פעמים ההורה ייכנע לדרישות הילד וירכוש לא את הסלולארי החדש או את הנעל היקרה, מספיק "לא" אחד ונדמה לנו שהכול ירד לטמיון כאילו כל עולמו של הילד נחרב עליו.

הילד של היום יודע על איזו נקודת תורפה ללחוץ אצל הוריו וזה בדרך כלל בתחום החברתי. כאשר הילד משתף אותנו שלכל חבריו יד את אותו המוצר הנחשק, ואיך רק הוא יסתובב עם משהו ישן, ואיך כולם ילעגו לו ויצחקו עליו, לרוב אלו הכפתורים שישברו אותנו כהורים ונמצא את עצמנו רצים לרכוש את המוצר שהילד דרש רק שיהיה מרוצה ושלא יוחרם חברתית, חלילה, כי אין לא נעל של חברה מובילה בעלות של 700 שקלים.

התקציב המשפחתי

אחת הסיבות העיקריות שרוב המשפחות לא מתנהלות נכון עם התקציב המשפחתי שלה היא מכיוון שגם אותם הורים לא קיבלו חינוך פיננסי בשום שלב במהלך חייהם וגם הם יצאו לדרך עצמאית עם ניהול פיננסי שגוי. ילדיכם רואים איך אתם מתנהלים עם כלכלת המשפחה וכך הם יתנהלו בעתיד, החינוך הפיננסי מתחיל בבית וההתנהלות שלכם משפיעה ישירות על ילדיכם בכל הקשור לכספים.

הילד חוזר הביתה

אנו עדים גם לתופעה אחרת היום עם אותם ילדים שעזבו את בית הוריהם לדרך עצמאית ללא חינוך פיננסי נכון. מספר הילדים שחוזרים לגור עם הוריהם הולך וגדל משנה לשנה, הגיל הממוצע של הילדים שחוזרים לבית הוריהם הולך וגדל גם אלו שכבר החלו לנהל חיים עצמאיים ועובדים ומקבלים שכר. אילו היו מקבלים חינוך פיננסי בתור ילדים הם היו יכולים לנהל את התקציב המשפחתי שלהם בצורה יעילה ולמנף עצמם להצלחה פיננסית.

כהורים לילדים מתבגרים עליכם לראות את העתיד הרחוק יותר, חינוך פיננסי לילדים בגיל צעיר הוא לטובת הילדים בראש ובראשונה אבל הרווח הוא שלכם. הכספים שאתם תצליחו לחסוך לגיל השלישי או להגשמת חלומות או יעדים כלכליים שהצבתם לעצמכם יתבזבזו בסופו של דבר על הילד שלא למד חינוך פיננסי מהו והתנהל בצורה רשלנית שהביאה אותו למצב של התדרדרות פיננסית והוא נאלץ לחזור להישען על הוריו ועל כספם.

אז מה עושים?

איך אתם כהורים יכולים לרצות את ילדיכם, לנהל תקציב משפחתי נכון ובאותו הזמן גם להנחיל חינוך פיננסי לילדים שילווה אותם גם בעתיד? אז המשיכו לקרוא כי יש פתרון.

חינוך פיננסי לילדים מתחיל אצל ההורים, עליכם תחילה לחשב את סכום הכסף אותו אתם מוציאים על ילדיכם כל חודש, את החישוב אתם יכולים לבצע בעזרת אחת הטפסים המקצועיים שלנו לניהול התקציב בכלכלת המשפחה. שנית עליכם להחליט מהו הסכום אותו אתם יכולים מבחינה כלכלית, להוציא כל חודש מהתקציב המשפחתי לטובת ההוצאות על ילדיכם. חשוב להדגיש שהוצאות אלו אינן כוללות את ספרי הלימוד, ביגוד לבית הספר (לא הג'ינס והנעל היקרה), טיפולי שיניים, חוגים וכדומה, קיבלתם את הרעיון הכללי. מהו הסכום שאתם מוכנים להפריש לבזבוזים של כל ילד בנפרד, לזה אנחנו קוראים "דמי כיס".

דמי הכיס

כן, אני נתקל באותה התגובה כל פעם מחדש, "לא חידשתי לכם דבר" הרי אתם בטח כבר נותנים לילד דמי כיס אבל האם אתם נותנים להם חינוך פיננסי יחד עם דמי הכיס? כנראה שלא, מכיוון שגם לדמי הכיס לילד יש כללים ותנאים.

 

זהו השלב הראשון בשלב של חינוך פיננסי לילדים, למדו אותם היום על מנת שיוכלו לנהל תקציב משפחתי משלהם בבוא היום, שידעו מהו החשיבות של ניהול נכון של כלכלת המשפחה שלהם ושיוכלו להעביר את זה הלאה לילדיהם. חינוך פיננסי לילדים הוא נושא חשוב ויש ביכולתכם להתחיל בו כבר היום, שינוי קטן היום היא ההצלחה הגדולה של ילדיכם בעתיד.

לכתבה בנושא דמי כיס >>

חינוך פיננסי לילדים היא דרך חיים,

בהצלחה…