לנצח את המינוס: מספר שלבים חשובים שבעזרתם תדעו איך לנצח ולצאת מהמינוס

לנצח את המינוס

אלו שלשת השלבים העיקריים שבעזרתם תדעו איך לנצח את המינוס

שלב 1

הוצאות מול הכנסות

השלב הראשון של לנצח את המינוס הוא לדעת בדיוק היכן אתם עומדים מבחינת ההוצאות בכלכלת המשפחה שלכם.

שלב זה הינו חשוב ביותר כי ללא ידיעת המצב המדויק אין אפשרות להמשיך בתהליך יציאה מהמינוס.

באתר המרכז לניהול כלכלת המשפחה, בעמוד של כלים מקצועיים תוכלו למצוא טופס המפרט את רוב ההוצאות הקיימות בכלכלת המשפחה שלכם בנוסף להכנסות של המשפחה.

בשלב זה אתם ממלאים את הטבלה לפי הסעיפים, במידה ואינכם בטוחים לגבי הוצאה מסוימת, ניתן לוודא מהי על ידי החשבון החודשי של אותה ההוצאה – לדוגמא:

  • ארנונה
  • חשמל
  • מים
  • סלולארי וכדומה

אלו הוצאות החוזרות על עצמן וקל יותר לבדוק מהן.

ישנן כמובן הוצאות שאת סכומי התשלום קשה יותר לבדוק בשלב זה ולכן תצטרכו לבצע רישום לפי זיכרון לדוגמא: 

  • הוצאות סוף שבוע עם הילדים
  • הוצאה מזומנים וכדומה

בהמשך התהליך המעקב אחרי הוצאות אלו שהן בדרך כלל קשות יותר תצטרכו לרשום אותן על מנת שיהיה לכם מעקב מדויק יותר.

בשלב זה לאחר שרשמתם את כל ההוצאות החודשיות של התא המשפחתי שלכם, יש לרשום את ההכנסות החודשיות של כלכלת המשפחה, מעבר להכנסות החודשיות משכר יש לרשום גם הכנסות נוספות כמו ביטוח לאומי, פנסיה וכדומה.

במידה והנכם מקבלים עזרה כספית מהורים או משפחה, עליכם להכניס זאת כהכנסה בשלב זה.

הרישום של הוצאות מול ההכנסות בכלכלת המשפחה שלכם אמור לתת לכם תמונה ברורה של מצב ההוצאות המשפחתיות אל מול ההכנסות. 

זהו שלב חשוב ביותר המדגיש את הפער הכספי החודשי שבין ההוצאות להכנסות ונותן לכם את האפשרות לשפר את התקציב המשפחתי שלכם.

שלב 2

התייעלות בתקציב של כלכלת המשפחה

לאחר שקיבלתם תמונה עדכנית של הפער שבין ההוצאות להכנסות, עליכם ליצור מצב התחלתי של איזון בין ההוצאות החודשיות לבין ההכנסות שלכם. 

לשלב זה תוכלו להשתמש בטבלת ההתייעלות שבאתר (טבלת הוצאות).

מבחינת חינוך פיננסי מהיר – עליכם לצאת מנקודת הנחה שאין באפשרותכם להוציא יותר מסך כל ההכנסות שלכם וסכום ההכנסות החודשיות בכלכלת המשפחה הם הבסיס לתקציב המשפחתי החדש בכל הקשור להוצאות וההכנסות שלכם לפי הסעיפים המופיעים בטופס שמילאתם, המפרט את הפער החודשי שלכם.

המטרה בכל התהליך הזה הוא להתייעל בסעיפי ההוצאות השונים המאפשרים זאת כך שבסיכום החדש הפער לא יהיה שלילי או לכל היותר יסתכם בסכום הקרוב ביותר להכנסות החודשיות של כלכלת המשפחה, רק על ידי התייעלות תוכלו לנצח את המינוס.

בשלב ראשוני זה, גם אם לא הצלחתם להגיע לאיזון של ההוצאות אל מול ההכנסות, אל דאגה.

 העיקרון הוא בשינוי תהליך החשיבה ובמידה והגעתם למצב בו אתם מודעים לפער ולמצב הכלכלי שלכם, אתם בדרך הנכונה ליציאה מהמינוס ובניית הון פיננסי לעתיד טוב יותר.

כמובן שהשאיפה בתהליך הזה הוא שסך כל ההוצאות יהיו פחות מסכום ההכנסות ובכך יאפשר לכם ליצור מצב בו הפער הוא חיובי, ככל שהפער הזה הוא גדול יותר כך תוכלו להפריש יותר לסגירת המינוס, כאשר בהמשך לאחר שתסגרו את המינוס תוכלו להפריש סכומים אלו לצבירת הון והשקעות חשובות יותר.

כל חודש במהלך החודשים הבאים, עליכם לעקוב אחר ההוצאות בכלכלת המשפחה שלכם ועל התקציב המשפחתי על מנת שתהיו בשליטה על ההוצאות החודשיות ותוכלו לדעת על כל חריגה שתצוץ. 

זהו תהליך מתמשך, אין קסמים או קיצורי דרך כאשר רוצים לנצח את המינוס לאורך זמן.

שלב 3

יישום התקציב המשפחתי

לאחר שהכנתם את התקציב המשפחתי החדש, עליכם לעמוד בו ככל הניתן לפרק זמן של כמה חודשים רצופים. 

עמידה בתקציב המשפחתי מראה על התחייבותכם לתהליך ומאפשרת לכם להתרגל לתהליך בצורה יעילה. את שלב ההוצאות אל מול ההכנסות עליכם לעשות כל חודש מחדש במהלך החודשים הבאים.

תנסו לא להתחייב לרכישות חדשות במהלך החודשים הראשונים ועד שהעניינים הפיננסיים יתחילו להתאזן, עליכם להתחיל להתרגל ולחיות מההכנסות המשפחתיות שלכם בלבד ולא להישען על המינוס וחשבון הבנק.

לנצח את המינוס הוא תהליך והוא דורש מכם רצון וסבלנות, אין קסמים בדרך לחופש כלכלי ועל מנת שתוכלו לנצח את המינוס ולקחת שליטה על כספי המשפחה תצטרכו לשנות את דפוסי החשיבה שלכם.

יש לנו קורס לכלכלת המשפחה (שכולו חינמי כולל כלים מקצועיים לשימושכם האישי) שיעזור לכם לקחת שליטה על ההכנסות וההוצאות של התא המשפחתי שלכם.

הגולשים באתר שהגיעו לדף זה התעניינו גם בטפסים הבאים: כלים לניהול כלכלת המשפחה ארגון ניירת ומסמכים של כלכלת המשפחה טופס התייעלותטופס טבלת מעקב טופס קיזוזיםמחשבוניםטפסים לניהול כלכלת המשפחה.

קורס ליציאה מהמינוס לחופש כלכלילפרטים מלאים על הקורס המקיף לחצו על הקישור: יציאה מהמינוס בבנק

 

מאמרים מקצועיים לידע כללי