בני אדם באופן טבעי מחפשים כל הזמן דרכים לשדרג את מחייתם ואיכות חייהם. אחת הדרכים הנפוצות לשדרוג דירת המגורים היא שיפוץ. השיפוץ מעלה את שווי הדירה ומשפר את המגורים בה, אבל גם עולה לא מעט. המאמר הבא יפרט בעד ונגד לקיחת משכנתא לשיפוץ.

בשנים האחרונות, המדינה מעודדת להשביח מבנים ישנים ולהפוך אותם לבטיחותיים יותר על ידי מתן היתר לקבל זכויות בנייה מכוח תמ"א 38. הבניין המשותף יהיה בטיחותי יותר מפני רעידות אדמה ויתירה מכך, מראהו החיצוני ישתפר. בניינים שעוברים תכנית מתאר, מעלים את שווי הדירות בהן במידה רבה.

אם השיפוץ נעשה מכח תמ"א 38, הדיירים לא נושאים בעלויות השיפוץ הכתובות בחוזה עם הקבלן. ישנם דיירים שמעבר לשיפוץ הכללי המסוכם בחוזה יבקשו לעשות שיפוץ נוסף, בדירתם ולשם כך יזדקקו למשכנתא לשיפוץ.

לפני שפונים אל הבנק בנוגע למשכנתא לשיפוץ

לא משנה מה מניע את דיירי הבית לערוך שיפוץ בדירתם, או האם הם מבקשים לבנות תוספת, לצורך לקיחת משכנתא לשיפוץ מהבנק, חשוב להבין שמבחינת הבנק, כל שיפוץ ללא היתר מהרשות העירונית, נחשב כלא חוקי. לכן, הבנק יבקש מראש את האישורים הרלוונטיים הנוגעים להיתרי הבנייה.

אם רכשתם דירה במימון משכנתא והדירה זקוקה לשיפוץ, מומלץ לקחת משכנתא לשיפוץ הבית מתוך המשכנתא הכוללת שלקחתם על הבית. הבנק יעדיף שתשפצו את הנכס קודם כניסתכם לדירה , כי הנכס המשועבד להם יעלה את ערכו ולכן יציעו ריביות אטרקטיביות יותר מאשר אם תיכנסו לבית והשיפוץ יבוצע במועד רחוק יותר.

מהם התנאים ללקיחת משכנתא לשיפוץ הבית?

לקיחת משכנתא לשיפוץ, מותנית בשיעבוד הדירה עד להחזר מלא של כל המשכנתא. המשכנתא לשיפוץ ניתנת בשיעורי ריבית גבוהים יותר בדרך כלל ממשכנתא עבור בית חדש. הכדאיות של הבנק לאפשר משכנתא תלויה מאוד בהערכת השווי של הדירה לאחר השיפוץ, אזור המגורים ואמידת יכולת ההחזר על המשכנתא.

לקיחת משכנתא לצורך שיפוץ המבנה המשותף

יש מקרים בהם מתאגדים השכנים ומבקשים לבצע שינוי בבניין על ידי הוספת מעלית, בניית מרפסות כתוספת וכו'. כאן אפשר לפנות ככח לבנק, כל השכנים יחד ולבקש תנאים מיוחדים להלוואת משכנתא לשיפוץ. כמובן שהבנק יבחן כל אחד באופן פרטני ויתייחס לכל יחידה שמבקשת משכנתא לשיפוץ כיחידה כלכלית נפרדת ויאמוד את יכולת ההחזר שלו כיחידה נפרדת וגם ההסכם יהיה מול כל אחד ואחד מהדיירים ולא אחיד.

בסיכומו של דבר, גם כאשר מדובר בלקיחת משכנתא לשיפוץ, שהיא נחשבת להלוואה יקרה יותר ממשכנתא רגילה, מומלץ להיעזר בחברות ייעוץ משכנתאות בלתי תלויות בבנקים לצורך ייעוץ משכנתאות לשיפוץ הבית, שיעשו עבורכם את ההשוואה בין הבנקים השונים ויעבירו את ההצעה המשתלמת ביותר.

 

למידע נוסף, השאירו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם במהרה:
צרו קשר