משכנתא או שכירות?

 

משכנתא או שכירות , מה עדיף?

זוהי שאלת מיליון הדולר והדילמה הכי גדולה המשפיעה ישירות על כלכלת המשפחה.

משכנתא הנה ההוצאה המשמעותית ביותר בניהול כלכלת המשפחה וזה כנראה מכיוון שישראל היא המדינה המובילה בעולם בתחום בעלות על הדירה, כ- 80% מהדירות הם בבעלות פרטית. כאשר בחו"ל נהוג לבנות פרויקטים שהם להשכרה לטווח ארוך בלבד וכך משפחות רבות שוכרות דירה במקום לרכוש אותה.

לייעוץ משכנתא ראשוני חינם צרו קשר עכשיו >>>

נחזור לדילמה שלנו, למה לזרוק כסף על שכירות אם אנחנו יכולים לשלם משכנתא והבית נמצא בבעלותנו?

אז ככה, לא כל משפחה, במיוחד זוגות צעירים, יכולים להרשות לעצמן לרכוש דירה, הבנקים בישראל לא מאפשרים לנו לקבל 100% משכנתא ולא כולם יכולים להשיג את המימון הראשוני הנדרש לקבלת משכנתא.

אלו שכן מחליטים לרכוש דירה צריכים לקחת בחשבון את גובה ההלוואה ואת תקופת החזר המשכנתא מכיוון שלנתונים אלו השפעה רבה על כלכלת המשפחה שלנו.
המשכנתא לרוב נלקחת לתקופה ארוכה ולא ניתנת לשינוי בשנים הראשונות והיא חלק נכבד מההוצאות שלנו שאינן ניתנות לשינוי בקלות.

דוגמא למשכנתא:

משכנתא של כ- 75% מגובה ההלוואה לתקופה של כ-25 שנה בריבית ממוצעת של היום תעלה לנו כמעט פי שניים מסכום ההלוואה המקורי, כן, רכשנו דירה אחת ושילמנו עבור שניים, למה ? – ריביות.

משפחה המחליטה להשכיר דירה לאותה תקופה, יכולה לשכור דירה שעלות שכר הדירה היא פחות עבור דירה באותו סדר גודל, מכיוון שלוקחי משכנתאות נוטים להתחייב למשכנתא גבוהה, כך שאת ההפרש בין עלות משכנתא לשכר הדירה  תחסוך אותה משפחה בחיסכון סולידי עם תוכנית חיסכון ארוכת טווח בריבית גבוהה יותר מאשר ריבית על העו"ש.

אם נצא מנקודת הנחה שהדירה שומרת על ערכה הראלי, שני המשפחות יישארו עם סכום כסף שווה בסוף אותה תקופה.

  משכנתא או שכירות?

במרכז הפיננסי אנחנו נתקלים במשפחות שלא יכולות להפריש לחיסכון ארוך טווח על בסיס חודשי ולא יכולות להפריש לקופות גמל או פנסיה ומגיעות לגיל השלישי כאשר הן נשארות ללא חסכון או הכנסה כשלהיא עליה הן יכולות להישען. למרות זאת נשאר בידיהן נכס שעליו הן שילמו רוב חייהן והוא הדבר היחיד עליו הן יכולות להישען, המשכנתא אפשרה להן בעצם לגור בדירה משלהן ויצרה מעין חיסכון ארוך טווח לפנסיה.

לכל משפחה יש את המגבלות הכספיות שלה ולפי מגבלות אלו הן בוחרות את אורך חייהן. היכן שמשכנתא מתאימה למשפחה אחת השכירות מתאימה למשפחה אחרת.

העיקר הוא להתנהל נכון ולחשוב על העתיד, כי הוא יגיע, אז תכינו את עצמכם נכון.

פנו אלינו ונעזור לכם עם הבחירה הנכונה עבורכם.

[contact-form-7 id="3033" title="יצירת קשר מעמוד משכנתא"]