ניהול תקציב משפחתי

איך תבנו ניהול תקציב משפחתי יעיל בכלכלת המשפחה

ניהול תקציב משפחתי

ניהול תקציב משפחתי

ניהול תקציב משפחתי וההתנהלות הכלכלית

כולנו חכמים יותר בראייה לאחור, אם רק היינו יודעים מה עתיד להשתנות בתחום הפיננסי או בכלכלת המשפחה שלנו יכולנו להתנהל אחרת. ניהול תקציב משפחתי לא יכול לנבא לנו את אשר יקרה בכלכלת המשפחה אבל ניהול תקציב משפחתי נכון יכול בהחלט להקל עלינו בנושאים הקשורים לתחום הפיננסי בכלכלת המשפחה שלנו.

במדינות מסוימות כמו ארצות הברית לצורך העניין, כל נושא של ניהול תקציב משפחתי הוא חלק בלתי נפרד בכלכלת המשפחה והוא אף נלמד בבתי הספר כבר בגיל צעיר. ניהול תקציב משפחתי שהוא כל כך חשוב לניהול רמת חיים טובה לכם ולילדכם אינו מקבל חשיבות בכל הקשור לחינוך פיננסי ואינו מתבצע אצל מרבית המשפחות בישראל.

חוסר המודעות בניהול תקציב משפחתי בתא המשפחתי היא אחת הסיבות העיקריות למינוס בבנק ולהתדרדרות הכלכלית הנובעת מכך. תכנון עתידי עם ניהול תקציב משפחתי הוא לא תהליך מורכב והוא אמור להיות חלק בלתי נפרד מניהול כלכלת המשפחה שלכם. זהו כלי פשוט אבל עוצמתי מכיוון שבעזרתו אתם תוכלו לשלוט בכל הקשור לכלכלת המשפחה שלכם, לנהל נכון את כספיכם ולתעל אותו למקומות הנכונים לצורך בניית הון עתידי לכם ולילדיכם.

חוסר ניהול תקציב משפחתי

כאנשי מקצוע העוסקים בייעוץ ואימון לכלכלת המשפחה אנחנו בהחלט יכולים להעיד שחוסר ניהול תקציב משפחתי הוא הגורם העיקרי בכל הקשור להתנהלות לוקה בכלכלת המשפחה. התנהלות לא נכונה בכספי התא המשפחתי שלכם גורמת לכם להגיע להחלטות כלכליות שגויות בנושא הפיננסי של התא המשפחתי שלכם. כאשר ישנם החלטות פיננסיות רבות בכלכלת המשפחה וכאשר חלק מהחלטות אלו הן ארוכות טווח, חוסר ניהול תקציב משפחתי יכול בהחלט לעלות לכם ביוקר.

 

הטעויות וההשלכות לחוסר ניהול תקציב משפחתי

מסגרת אשראי בבנק:

הבנק נותן מסגרת אשראי לכל שכיר עם תלוש משכורת מסודרת, אז מה עושה המשפחה הממוצעת בישראל? לוקחת כמובן וכאן מתחילה ההתנהלות השגויה שתוביל אתכם למינוס הראשון. כאשר אתם נכנסים למינוס בפעם הראשונה אתם מוצאים את עצמכם בלחץ, לחץ שעובר לאחר כניסת המשכורת המכסה את המינוס וכאן אתם מתחילים להתרגל למצב המינוס הזמני עד המשכורת הבאה.

אתם יוצרים לעצמכם אזור נוחות והרגל של הישענות על מסגרת האשראי, הבעיה היא שברוב המשפחות האשראי מנוצל לרכישות לא חיוניות וברוב המקרים לא רצויות. ניהול תקציב משפחתי ימנע את הצורך בשימוש מסגרת אשראי בנקאית ויציאה מהמינוס.

משכנתא:

רכישת הדירה הראשונה שלכם תהיה אחת העסקאות הגדולות והחשובות בכלכלת המשפחה שלכם. משכנתא הנה הלוואה לכל דבר אבל היא הלוואה לטווח של עשרים ויותר שנים. הלוואה זו תלווה אתכם לאורך זמן רב ולכן יש משקל רב בכל תחום השייך לרכישת דירה.

כאשר אתם בשלב של החלטה אם לרכוש דירה או להשכיר, עליכם לקחת בחשבון מספר דברים כמו, מיקום רכישת הדירה מכיוון שזוהי הסביבה בה יגדלו ילדיכם ושם הם יחונכו, גודל הדירה שאתם מעוניינים לרכוש, ככל שהיא גדולה יותר כך גם גובה החזר החודשי של הלוואת המשכנתא.

הלוואה ארוכת טווח של 70% משכנתא מערך הדירה לתקופה של עשרים שנים פלוס, תעלה לכם בסוף התקופה פי שניים מערך הדירה, זאת אומרת שרכשתם דירה אחת ושילמתם עבור שתי דירות. ללא ניהול תקציב משפחתי לא תוכלו לדעת מהו הסכום שתוכלו לעמוד בו מבחינת תשלומים חודשיים.

הרכב המשפחתי:

חלק גדול מהמשפחות בישראל מחזיקות יותר מרכב אחד. להחזקת רכב נלווים הוצאות רבות קבועות (ביטוח) והוצאות משתנות (טיפולים ודלק). חלק גדול מהרכישות רכבים היום הם בליסינג או דרך הלוואה בנקאית או חוץ בנקאית, המשותף לכולם הוא ההחזר החודשי המשפיע על כלכלת המשפחה באופן ישיר וללא ניהול תקציב משפחתי גם במקרה זה לא תוכלו לדעת את הסכום החודשי שאתם יכולים להפריש לטובת ההלוואה.

ישנם כמובן הוצאות קבועות ומשתנות רבות אחרות בכלכלת המשפחה שלכם כאשר כל אחד נוגס בתקציב המשפחתי שלכם, לכן החשיבות של ניהול תקציב משפחתי לצורך שליטה ובקרה בכל הקשור להוצאות החודשיות והשנתיות של כלכלת המשפחה שלכם.

חלק מההוצאות המשפחתיות:

 • משכנתא
 • ועד בית
 • ארנונה
 • מים
 • חשמל
 • סלולאריים
 • כבלים
 • רכב
 • דלק
 • סיגריות
 •  

ועוד הוצאות רבות שלא נמנו כאן, גם ההוצאות המשפחתיות הקטנות מצטברות בסוף החודש ולכן כל הוצאה גדולה וקטנה משפיעה ישירות על כלכלת המשפחה והתקציב החודשי שלכם.

לסיכום:

עברנו על חלק מההוצאות המשפחתיות בכלכלת המשפחה שלכם, ראינו עד כמה החלטות פיננסיות גדולות של משכנתא יכולות לעלות לכם בטווח הארוך ועד כמה כל ההוצאות הקטנות יכולות להצטבר ולהשפיע על ניהול תקציב משפחתי.

מכל זה אתם בוודאי הבנתם מהי החשיבות הרבה של ניהול תקציב משפחתי נכון ויעיל. ניהול תקציב משפחתי יוביל אתכם ואת משפחתכם למצב בו אתם תשלטו על הכסף ולא ההיפך. ניהול תקציב משפחתי יאפשר לכם לתעל כספים לצריכה עתידית נכונה ולהגשמת יעדים כלכליים משפחתיים.

חשוב לא פחות בנושא ניהול תקציב משפחתי הוא שאתם תוכלו להתנהל נכון בכל התחום הפיננסי שמשמעותו היא חיים ללא מינוס בבנק.

התחילו עוד היום עם ניהול תקציב משפחתי וצאו לדרך חדשה.

בהצלחה עם ניהול תקציב משפחתי יעיל בכלכלת המשפחה שלכם.

צריכים עזרה בניהול התקציב המשפחתי שלכם?

צרו קשר עוד היום ליציאה מהמינוס

מאמרים מקצועיים לידע כללי