מהם כספים אבודים ?

מהם כספים אבודים? האם קיימים חשבונות עם כספים שאתם לא מודעים להם? אל דאגה, בכמה צעדים פשוטים גם אתם תוכלו לבדוק אם הם קיימים ובמידה וכן, אז גם כמה כסף יש לכם בחשבונות אלו.

כספים אבודים

למה שיהיו כספים אבודים על שמי?

מי מאיתנו לא עבר בין חברות ביטוח? כמעט בכל תא משפחתי יש מישהו שעבר בין עבודת, שינה חברת ביטוח וגם עבר בנק אחד או שניים.

בדיוק במקרים האלו קיימים כספים שנשכחו והלכו לאיבוד במהלך השנים. חברות הבנקים וחברות הביטוח לא יפנו אליכם באופן עצמאי ויודיעו לכם על חשבון אבוד כזה או אחר ולכן אתם חייבים לעצמכם לבצע את הבדיקה הזו באופן עצמאי.

כספים אבודים בעולם רווי שינויים

בעולם המודרני של היום, כשהתעסוקה והמסחר הם גלובליים, אנו מוצאים את החיים שלנו דינמיים יותר מתמיד מבחינות רבות. 

אם בעבר היה נהוג ללמוד מקצוע אחד ולהתקדם בקריירה אחת וגם לגור במקום אחד ברוב שנות החיים, היום אנחנו עוברים ומחליפים מקומות עבודה, רוכשים מקצועות נוספים, פוצחים בקריירות חדשות וגם עוברים מספר דירות ולעתים עוברים לחול למספר שנים בעקבות רילוקיישן מטעם חברה בה אנו עובדים. 

קרוב לוודאי ויתכן מאוד כי במהלך הדינמי של חיינו שכחנו לעדכן כתובת חדשה בבנק, או שכחנו לעדכן את סוכן הביטוח או לעקוב אחר פנסיה בעבודה קודמת.

האם יתכן כי קיימים חשבונות על שמנו המכילים כסף ששכחנו ממנו ?

התשובה היא חיובית, ויתר על כן, על פי הערכות של משרד האוצר, קיימים יותר מעשרה מיליארד שקלים חדשים הממתינים לבעליהם בחשבונות כאלו.

אילו כספים אבודים קיימים ?

כדאי וחשוב להתעדכן בפרסומים של משרד האוצר, לאור הנתונים החשובים הבאים שפרסם כי נכון להיום קיימים במערכת הבנקאית מספר עצום של 480,000 חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה של לקוחות יחידים. על פי הפרסום, הסכום הכולל המצטבר בחשבונות אלו מגיע ל- 9 מיליארד שקלים חדשים.

בנוסף פורסם עוד כי קיים מספר גדול מאוד של חשבונות הבנק של נפטרים. מספר חשבונות הבנק על שם נפטרים עומד כיום על כ- 64,000 חשבונות, בסך מצטבר של כ- 1.3 מיליארד שקלים חדשים.

ברוב החשבונות שפורטו כלומר בכ- 60% מהם , קיימות יתרות עד סכום של כאלף שקלים חדשים לפקדון. ובשאר החשבונות כ- 40% הנותרים, קיימות יתרות עד סכום של כחמישים שקלים חדשים לפיקדון.

כאשר מחפשים באתר המקוון הר הכסף ניתן לראות באילו בנקים קיימים חשבונות או פיקדונות שאינם פעילים מאחר והבנק לא הצליח ליצור קשר מחודש עם בעליהם בסמוך למועד הפירעון שלהם.

התוצאות המתקבלות בעת החיפוש אינן כוללות חשבונות ופיקדונות פעילים וגם חשבונות לא פעילים שטרם הגיע זמן הפירעון שלהם. מנוע החיפוש של האתר יציג בעת החיפוש האם קיים חשבון על שמם הלקוח אך לא יציג ולא יראה מהו סוג החשבון ומהו הפיקדון או היתרה הקיימת בו.

לאחר שמשרד האוצר הפעיל את האתר לעזרת הציבור לאיתור כספים אבודים, נרשמה כבר בשבועות הראשונים להפעלתו , פעילות ענפה כאשר מאות אלפי אנשים נכנסו אליו ונעזרו בו לאיתור כספים אבודים.

מהם כספים אבודים ?

עם קצב חיים מהיר מתמיד אנחנו מתקשים לעתים לשלוט ולעקוב אחר דברים חשובים לנו כמו הכסף שלנו, החסכונות שלנו, הפנסיות שלנו וביטוחים שונים ששכחנו שיש לנו. אלה הם כספים אבודים ששכחנו מקיומם כי שכחנו לעדכן את סוכן הביטוח בכתובתנו החדשה לאחר שעברנו דירה,או שאולי הוא התפטר וגם כי עברנו בנק ושכחנו לעדכן כתובת ועוד מגוון סיבות רלוונטיות. כספים אבודים הם כספים השייכים לנו , אך מאחר ושכחנו מקיומם, קיים סיכוי שלא נראה אותם באם לא נאתר אותם בזמן.

חסכונות פנסיונים לא פעילים – כספים שיתכן והפקדתם בעבר כעצמאים או כשכירים בקרנות פנסיה, קרנות השתלמות,ביטוחי חיים או קופות גמל.

חשבונות וחסכונות שלכם שאינם פעילים בבנק – אלו יכולים להיות בין היתר, חשבונות עובר ושב, או פיקדון לא פעיל במטבע ישראלי או במטבע חוץ, שיתכן ופתחתם בבנק אחר מזה שבו אתם מנהלים את חשבונכם באופן קבוע. פיקדונות שאינם פעילים כוללים גם חשבון עובר ושב שעברו עשרה חודשים מקבלת ההוראה האחרונה מבעליו.

ביטוחים שונים שרכשתם – פוליסות שאינן בתוקף, וגם מוצרי ביטוח המשמשים כחיסכון פנסיוני, כמו למשל ביטוח החיים הנלווה לביטוח מנהלים, ביטוחים שנערכו עד לשלושה חודשים וגם ביטוחים שרכשתם בעבר והיום אינם תואמים את הצרכים שלכם.

כספי ירושה מקרוב משפחה שנפטר – אלו הם חשבונות בנק,וגם חסכונות, וחסכונות פנסיוניים או ביטוחי חיים שהיו על שמו של הקרוב שנפטר.

למה כדאי לאתר כספים אבודים ?

ישראלים רבים מגלים כספים ששכחו מקיומם ולכן חשוב וכדאי לבדוק ולאתר כספים אבודים כי מי מאיתנו לא ישמח לגלות שיש לו חשבון בנק או סכם נכבד ששכח ממנו ועתה הוא יכול להגשים חלום או מטרה שעדיין חוסך עבורה.

איתור כספים אבודים

אתם ודאי שואלים את עצמכם איך מאתרים כספים אבודים ? אפשר לעשות זאת לבד ואפשר להיעזר בחברה לייעוץ פיננסי המספקת גם שירות של איתור כספים אבודים.

אם אתם רוצים לפעול לבד, על מנת לאתר ולבדוק אם קיימים על שמכם כספים אבודים ניתן להיכנס לאתר שהקים משרד האוצר למטרה זו הנקרא, הר ביטוח.

אתר הר ביטוח יקשר אתכם לחברת הביטוח אשר בה רכשתם מוצרים שונים, ניתן להעביר וגם לקבל מסמכים באופן דיגיטלי ובאזור האישי שלכם באתר חברת הביטוח .

אתר הר ביטוח תוכנן כך שישמור על פרטיותו של הלקוח המשתמש ויעמוד בסטנדרטים חמורים של מדינת ישראל לאבטחת מידע. לדוגמא הפרטים האישיים והמידע לגבי הנכסים של המבוטחים לא יכללו באתר פרט למספר תעודת הזהות של הלקוח.

לאחר איסוף וקבלת המידע מאתר הר ביטוח ניתן לפנות לגורמים מקצועיים לגבי הטיפול הנכון המומלץ שניתן לבצע במוצרים הביטוחיים. ניתן גם להשתמש במחשבי רשות שוק ההון המספקים מידע על מחירי הביטוח של כל חברות הביטוח וגם על המדד שמדרג אותן בהתאם לטיב השירות שלהן.

כאמור, באתר של משרד האוצר תוכלו לקבל את המידע שאתם מחפשים לגבי הכספים הרשומים על שמכם או על שמו של קרוב שנפטר וגם את רשימת הגופים המחזיקים את הכספים האבודים שלכם, על מנת שתוכלו לדרוש אותם.

איך זה עובד?

על מנת לאתר את הכספים האבודים שיתכן ויש לכם, עליכם להיכנס לאתר ולהקליד את מספר תעודת הזהות שלכם ואת תאריך ההנפקה של תעודת הזהות שלכם, לאחר מכן יש לענות על שאלה : האם יצאת לחול ב -3 השנים האחרונות.

אם אתם מחפשים קרוב משפחה שנפטר, זכרו כי עליכם להצטייד בתעודה הזהות שלו ובתאריך הפטירה שלו. תוכלו לבצע עד חמישה חיפושים בלבד לכל מספר תעודת זהות מטעמי אבטחת מידע.

במי ניתן להיעזר באיתור כספים אבודים ?

מומלץ לקבל ייעוץ ועזרה באיתור כספים אבודים, על מנת להשלים תהליך יעיל ומהיר לאיתור הכספים, לדרישת הכספים וגם קבלתם.

מאחר והמערכת המכוונת לא תספק לכם את כל המידע על החשבונות הקיימים בגופים הפיננסים האחרים וגם לא תפרט לכם מהי יתרת הכסף הנמצא בכל חשבון, כדאי להיעזר באתרי אינטרנט מובילים ולמצוא ולהתקשר עם חברת ייעוץ פיננסי המספקת שירות של איתור כספים אבודים.

זה פשוט אבל, מהו התהליך לקבלת כספים אבודים?

שירות איתור כספים אבודים, כולל פנייה לכל הגופים המוסדיים המנהלים חסכונות פנסיונים בישראל. על ידי פנייה ישירה אל גופים אלו ניתן לקבל את רשימת כל החשבונות הקיימים על שמכם וגם את המסלולים, דמי הניהול כמו הכסף ועוד.

לאחר הפנייה ואיסוף המידע אתם תקבלו דוח סיכום מפורט על מצבם של כספי החשבונות שלכם ובחינת אפשרות ניהולם.

כאשר מצאתם כספים אבודים, כדאי לעצור ולחשוב מהו המהלך הנכון ביותר, האם להמשיך לעקוב אחרים או לרכז אותם במקום אוחד או למשוך את הכספים וליהנות מהם.

באם החלטתם שאתם רוצים את הכספים ניתן להתייעץ בדרך הטובה ביותר להשיג אותם, כמובן שנדרשת עבודת טפסים והגשת בקשות אך גם פה ניתן להתייעץ ולקבל שירות מחברת ייעוץ פיננסי שתוכל לעזור לכם להשיב אליכם את הכספים האבודים שלכם.

מאמרים מקצועיים

צריכים עזרה של אנשי מקצוע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פתרון מקצועי!

מה הכי מעניין אתכם לדעת?

השאירו את פרטי ההתקשרות ובאיזה שרות אתם מעוניינים ונחזור אליכם עם הפתרון הטוב ביותר עבורכם – צרו קשר עוד היום!